Block title
Block content

Cenab-ı Hakk'ın Celali, Cemali ve Kemali İsimleri Hangileridir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Cemal sıfatı, Allah’ın hem zatının hem şuunatının, hem sıfatlarının, hem isimlerinin, hem icraat ve fiillerinin mutlak güzellikte olması ve çirkin ve noksanlıklardan beri, temiz olması anlamındadır.

Celal sıfatı, Allah’ın hem zatının hem şuunatının hem sıfatlarının, hem isimlerinin, hem icraat ve fiillerinin mutlak azamet ve büyüklükte olması ve acizlik ve güçsüzlük gibi hallerden beri ve temiz olması anlamındadır.

Kemal sıfatı ise, Allah’ın hem zatının, hem şuunatının, hem sıfatlarının, hem isimlerinin, hem icraat ve fiillerinin mutlak bir mükemmellikte olması ve kusur ve eksiklik gibi hallerden beri ve temiz olması anlamındadır.

Bu üç sıfat da Allah’ın hem Zatının hem şuunatının hem sıfatlarının, hem isimlerinin, hem de  icraat ve fiillerinin genel bir halidir, ortak bir vasfıdır.

Mesela Allah’ın kudret sıfatı  hem mutlak cemaldedir, hem mutlak kemaldedir hem de mutlak celaldedir şeklinde anlamalıyız ve bu ölçüyü Allah’ın zatında hem de sair vasıflarında kullanmalıyız.

İnsan Allah’ın sanatları ve fiilleri içinde en mükemmeli, en azamı olduğu için bu üç sıfat insanın mahiyetinde en parlak şekli ile tecelli etmiştir. İnsanın maddi ve manevi yaratılışına dikkat ile bakıldığında ne bir kusur ne bir eksik ne de bir hakaret göremeyiz. Bu da cemal, celal ve kemal sıfatının bir yansıması bir tecellisidir. Bu ölçü diğer mahlukat içinde geçerlidir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

mustafa said
ferd : kemali isim vahid : celali isim ehad : cemali isim
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...