"Eğer âlâmın lezâize, nârın nura inkılâp etmesi emelinde isen, evkat-ı hamsede rükû ve sücud kancası ile gururun hortumunu bük, sık, başını kır, imanı doldur." cümlesini açar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Namaz, gurur ve kibri en fazla kıran ve insana kul olduğunu en güzel ders veren kudsî bir ibadettir. Önce kıbleye dönülür, nefsin değil Hakk’ın dilediği yöne teveccüh edilir.

Tekbir ile başlanır; “En büyük ve mutlak büyük ancak Allah’dır.” denilir, nefse haddi bildirilir. Huzurda el bağlanır, itaatın ancak O’na olması gerektiği nefse ders verilir, benlik yerini taate bırakır.

Allah’ın Sübhan olduğu beyan edilir. O’nun noksan sıfatlardan münezzeh ve kemâl sıfatlarla muttasıf olduğu zikredilir; nefse noksanı ve kusuru hatırlatılır. Hamd ile sürdürülür, medih ve senanın ancak Allah’a ait olduğu ilân edilir, nefis perişan olur.

Yine tekbir ve rükû... Nefsin beli bükülür...Yine tekbir ve secde. Gurur yere sürtülür...Nefis ezildikçe kulluk inkişaf eder. Ve insan, enaniyetten uzaklaştığı nispette Hakk’a yakın olur...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...