"Cennet bahardan ne kadar yüksek ise, o derece bahar bahçelerinin hilkati, o cennetten daha müşküldür ve hayretfezâdır denilebilir." Bu nasıl olabilir, izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bahar da cennet de Allah’ın “kün” emriyle ve aynı kolaylıkla yaratılır. Ancak, faraza bir güçlük hayal edilse, baharın yaratılmasının daha müşkül olduğu söylenebilir.

Bilindiği gibi Cenab-Hakk’ın iki tarz yaratması vardır. Birisi ibda ile yoktan yaratma, diğeri ise inşa ile kademeli olarak ve her safhayı ayrı bir terbiyeden geçirerek yaratma.

Her iki yaratma da Allah’ın sonsuz kudretiyle ve aynı kolaylıkla gerçekleşir. Her ikisinde de bir kolaylık ve zorluk söz konusu değildir. Ama bir zorluk veya kolaylık düşünülse ibda ile yaratmak inşadan daha kolaydır denilebilir.

Bu cümlede esas olarak bu ders verilmiştir. Yani, cennet ibda ile bahar bahçeleri ise inşa ile yaratılır. Bu noktada bahar bahçelerinin yaratılması cennetten daha müşküldür denilebilir.

Bunu kendi varlığımızı esas alarak düşünelim. Bu dünyada insan bedeninin yaratılması, haşirde yeniden ve bir anda yaratılmasından daha müşküldür.

Zira bu dünyada insan bedeni inşa yoluyla dokuz ayda yaratılmaktadır. Mahşerde ise bir anda yaratılacaktır.

Bir nutfeye insanın bütün organlarının planlarını yerleştirmek, "ondan alakayı, ondan mudgayı,…,” yaratmak, o bir damla sudan et, kemik, beyin, kalb, akciğer, karaciğer, sinir sistemi, kan damarları v.s. yaratmak, bunları ayrı terbiyelerden geçirmek, ayrı özelliklere sahip kılmak, tümünü birden ibda yoluyla yaratmaktan daha müşkül görünür.

Ancak, kudret sonsuz, irade mutlak olunca ortada zorluk diye bir şey kalmaz. İbda inşaya eşit olur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...