"Çok iyiler var ki, iyilik zannıyla fenalık yapıyorlar." Bu cümleden ne anlamalıyız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bir kimsenin iyi olması, her ciheti ile iyi olmasını gerektirmez. Ya da niyetinin iyi olması yetmiyor, davranış ve hareketlerinin de niyeti gibi iyi olması gerekiyor. Böyle iyi niyetli ve çok yönleri ile iyi olan insanlar, iyilik zannı ile çok fenalık edebilirler.

Mesela, İslam’ı savunma adına iyi bir niyetle cumhuriyete karşı olanlar bilmeden hakikate, hatta İslam’a zarar veriyorlar. "Bazen cahil dost düşmandan daha çok zarar verebilir." mülahazasına göre, iyi niyetli birisi de iyilik yapıyorum zannı ile zarar verebilir demektir.

Burada hikmetli hareket etmenin önemi de vurgulanıyor. Yere ve zamana, şartlara göre davranmak çok önemlidir. Niyeti bir deveyi kurban etmek olan bir adam, deveyi boynundan değil de karnında kesmesi ne kadar anormal bir durum ise, niyeti tamir veya hizmet etmek olan bir insan da ortama, şartlara ve hikmete uygun hareket etmemesi de bu derece anormaldir.

Netice olarak Üstadımız bu konuda şöyle diyor:

"İnsan fıtraten mükerrem olduğundan, hakkı arıyor. Bazan bâtıl eline gelir; hak zannederek koynunda saklar. Hakikati kazarken, ihtiyarsız, dalâlet başına düşer; hakikat zannederek kafasına giydiriyor."(1)

(1) bk. Mektubat, Hakikat Çekirdekleri: 26.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)
Şuan da televizyonlara çıkıp İslama hizmet edeceğim diye Hadisleri,Mezhepleri, Alimleri kötüleyen bazı bidatkar zatlar buna örnektir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
hamditas
Mesela, İslam’ı savunma adına iyi bir niyetle cumhuriyet ve demokrasiye karşı olanlar bilmeden hakikate, hatta İslam’a zarar veriyorlar. demişsiniz, bunu açarmısınız
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Bugün İslam aleminin temel problemlerinden birisi ortak aklı temsil eden cumhuriyet ve demokrasiyi yeterince işletemememizdir. Hatta bazı yobaz İslami akımlar din adına cumhuriyet ve demokrasiye şirk diyecek kadar ileri gidiyorlar.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...