Block title
Block content

"Ne kadar fenalık var, ya eski istibdadın zulmetinden yahut meşrutiyet nâmıyla yeni bir istibdadın zulmündendir. Geri kaldı; ta tâziyeden sonra vedâ edip, pederini takip etsin..." İzah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Suâl: Şimdi fenalığı da görüyoruz, iyiliği de görüyoruz. Meşrûtiyetin âsârı hangisi, ötekisinin âsârı hangisidir?”

"Cevap: Ne kadar iyilik var, meşrûtiyetin ziyâsındandır; ne kadar fenalık var, ya eski istibdâdın zulmetinden yahut meşrûtiyet nâmıyla yeni bir istibdâdın zulmündendir. Geri kaldı; tâ tâziyeden sonra vedâ edip, pederini takip etsin. Fakat, emîn olunuz, ziyâ galebe çalacaktır."(1)

Üstadımız burada bütün iyilikleri meşrutiyetin (demokratik anlayışın) somut ve nesnel bir göstergesi olarak görürken, bütün kötülükleri de istibdadın (tek adam otoritesi) somut ve nesnel bir göstergesi olarak görüyor.

Osmanlının son dönem köhnemiş saltanat rejimi ile cumhuriyet iddiası ile kurulup milli şeflik yapan dönemler, istibdat rejimlerinin en somut ve en nesnel örnekleri ve numuneleri hükmündedir.

"Geri kaldı; tâ tâziyeden sonra vedâ edip, pederini takip etsin. Fakat, emîn olunuz, ziyâ galebe çalacaktır."

Bu cümlede ise, cumhuriyet iddiası ile kurulup milli şeflik yapan dönemlerinde Osmanlının köhnemiş saltanat rejimi gibi bir gün öleceği ve biteceği, ondan sonra meşrutiyetin hüküm ferma olacağı müjdeleniyor.

(1) bk. Münâzarat.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Paylaş

BENZER SORULAR

Yükleniyor...