"Cünüp iken tırnakların, saçların kesilmesi mekruh ve bedenden ayrılan herbir cüz’ün bir yere gömülmesi sünnet olduğu..." Kadınların özel halleri de dahil midir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Arkadaş! Zâhire nazaran, haşirde, ecza-yı asliye ile ecza-yı zâide birlikte iade edilir. Evet, cünüp iken tırnakların, saçların kesilmesi mekruh ve bedenden ayrılan herbir cüz’ün bir yere gömülmesi sünnet olduğu, ona işarettir."(1)

Cünüp kimse gusletmedikçe (cünüpken) tıraş olmamalı, tırnak kesmemeli, bedeninden herhangi bir parçanın ayrılmasına sebep olmamalıdır. Bunları gusledip temizlendikten sonra yapmalıdır.

Muayyen ve lohusa hali devam eden hanımlar için de böyledir. Onlar da bu müddet içinde böyle bir temizlik yapmamalı, bu halden çıktıktan ve guslettikten sonra böyle temizliği yapmayı tercih etmeliler. Şayet yaparlarsa elbette bir şey de lazım gelmez; gusül sahih olur.

Kadınlar adet ve lohusa dönemine girmeden önce beden temizliğini yapmaya özen göstermelidir. Ancak özellikle lohusa döneminin uzun olması nedeniyle beden temizliğine tekrar ihtiyaç olursa, bunlar için bir özür olabilir.

Kadınların muayyen günleri kadından kadına göre değiştiği için, adet günü dolduktan hemen sonra gusletmesi icap ediyor. Hemen guslettiği için bir aralık ve boşluk kalmıyor. Muayyen günler tam net olmadığı için guslettikten sonra kan geliyor ise, ihtiyaten sadece cinsel ilişkiye giremez bunun dışında diğer ibadet ve vazifelerini yapabilir. Yani temizlik ve tırnak kesme işlemini daima gusülden sonra yapmak gerekiyor.

(1) bk. İşaratü'l-İ'caz, Bakara Suresi, 4. Ayet Tefsiri.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

BENZER SORULAR

Yükleniyor...