Cünüp ve hayızlıyken tırnak kesmek, bunlar mekruhtur. Dirilişimiz Üstad'ın görüşüne göre acbüzzeneb denen tohumun neşv ü nema olmasıyla olacaksa, tırnak kesme meselesinin hükmü nasıl olur?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bir hükmün illeti ayrı, hikmeti ayrıdır. Hükmü geçerli kılan, hikmeti değil illetidir. Hükmün illeti yani varlık sebebi ise Allah ve Resulü (asv)'ın emridir. Hikmet olmasa da emir hükmü devam ettirir. Hikmet, sadece o emrin süsü ya da dünyevi meyveleri hükmündedir. Bu süs ve meyveler olmasa da hüküm yine de bakidir.

İşte bütün farz ve sünnetlerin illeti, yani hakiki varlık sebebi emr-i İlahi ve nebevidir. Cünüp iken tırnak ve saç kesmemek bir sünnettir; sünnet ise ancak Allah Resulü emrettiği (uyguladığı) için yapılır. Bu sünnetin hiç hikmeti olmasa ya da bilinmese de hüküm değişmez. Nitekim cünüpken tırnak kesmemeyi haşre yormak bir içtihattır, bazı alimlerin bir bakış açısıdır. Farzı muhal olarak bu bakış açısının yanlışlığı veya noksanlığı ortaya çıksa, mesuliyet yorum sahiplerine ait olur, sünnete değil.

Özet olarak, biz Müslümanlar sünnetin hükmüne göre cünüp iken tırnak ve saç kesmeyiz; bunun hikmeti ister haşir olsun ister başka bir şey olsun sonuç değişmez. hatta hiçbir hikmet ve faydası olmasa da biz yine sünnete ittiba ile mükellefiz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

BENZER SORULAR

Yükleniyor...