"Daire-i esbabı yırtıp çıkmayan ve tesirinden kurtulmayan bir ruh, vahdetü’l-vücuddan dem vursa, haddini tecavüz eder." cümlesini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Maddecilik fikri iliklerine kadar işlemiş birisinin, varlığı Allah lehine teklemek anlamına gelen vahdet-i vücut meşrebine kapılması çok riskli ve tehlikelidir. Çünkü bu meslekte, madde Allah için yok sayılacak ve görmezden gelinecek. Halbuki maddeye perestiş eden birisinin, maddeyi kafasından ve gönlünden çıkarıp yok sayması pek mümkün değildir.

Yani kalbi Allah sevgisi ile dolu olmayan ve maddeciliğe müptela olmuş birisi vahdet-i vücuttan dem vuramaz. Vurursa, kainat ve maddeyi değil kainat ve madde hesabına -Allah korusun- Allah’ı inkar eder.

Evet, kalbinde madde sevgisi yerleşmiş ve kökleşmiş olan birisi, felsefedeki panteizm ve monizm ekolünün iddia ettiği gibi, "Varlık tektir, lakin varlık sadece şu maddi aleme münhasırdır." deyip, Allah’ın ezeli ve ebedi vücudunu inkar eder ya da bu risk ile karşı karşıya kalır. "Haddini tecavüz eder" ifadesi, bu risk ve tehlikeye işaret ediyor.

Bu zamanın insanlarının kalbi maddeciliğe müptela olduğu için, vahdet-i vücuttan dem vurması çok risklidir. Zira yukarıda da ifade ettiğimiz gibi, madde sevgisi iliklerine işlemiş birisinin maddeyi Allah adına inkar etmesi mümkün ve gerçekçi değildir...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...