"Damla iken aslın senin, dağı taşı aşarsın,/ Hem gökleri keşfedersin, sende ey Nur, böyle deha var. Bir noktayı bir cihan yap, o cihana hâkim ol,/ Zira senin bir noktanda, güneş kadar zekâ var." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Damla iken aslın senin, dağı taşı aşarsın,
Hem gökleri keşfedersin, sende ey Nur, böyle deha var.
Bir noktayı bir cihan yap, o cihana hâkim ol,
Zira senin bir noktanda, güneş kadar zekâ var."
(Hasan Feyzi)

"Merhum Hasan Feyzi, Nurlardan aldığı hakikat dersini, Nurlara işaret ederek güzel tanzim etmiş. Lâhikaya girsin."(1)

Üstadımızın da ifade ettiği gibi, Hasan Feyzi Ağabey bu beyitlerde, Risale-i Nur'dan aldığı feyiz ve iman derslerinin kendinde nasıl bir değişime sebep olduğunu ifade ediyor.

"Ben damla kadar küçük ve ehemmiyetsiz bir şahsiyet iken Risale-i Nur sayesinde dağı taşı aştım." diyerek, Risale-i Nur'un önemine işaret ediyor.

Risale-i Nur verdiği iman dersleri ile göklerin sırları keşfedilir, sema dairesinde Allah’ın azamet ve kibriyası okunur.

Risale-i Nur bir noktayı cihan yapar, yani nokta kadar bir kabiliyeti inbisat ettirerek, cihan kadar genişletir.

Çünkü Risale-i Nur'da öyle bir haysiyet var ki her bir cümlesi her bir paragrafında güneş gibi iman hakikatleri bulunuyor ve insanları aydınlatıyor.

(1) bk. Tarihçe-i Hayat, Emirdağ Hayatı.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

omrc07
Madem sizde büyük bir himmet ve kuvvetli bir iman var; tam bir ihlas ve tam bir mahviyetle, sebatkârane Risale-i Nur'a şakird ol. Tâ binler, belki yüzbinler şakirdlerin şirket-i maneviye-i uhreviyelerine hissedar ol. Tâ senin hayırların, iyiliklerin cüz'iyetten çıkıp küllîleşsin, âhirette tam kârlı bir ticaret olsun. RN-Emirdağ Lâhikası 1/63
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...