"Dans ve tiyatro gibi kebairler" ifadesini nasıl anlayabiliriz? İştirak etmek mi yoksa izlemek mi büyük günahtır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu meselenin iki yüzü var. Birisi bid’at ciheti, diğeri ise fıkhî durumu...

Bid’at Yüzü: Dans ve tiyatro gibi vasıtalar, İslam aleyhine kullanmak için, Avrupa meftunu münafıkların icat ettiği günahlı bid’atlardır. Dans ve tiyatro, Üstad'ın döneminde, İslam toplumlarını, Batı'nın ahlaksızlığına alıştırmak için, o dönem hükümetlerinin icbarı ile uyguladığı bir takım vasıtalardır. Bu vechesi ile dans ve tiyatro hem kebair hem de bid’attır.

Fıkhî Yüzü: Dans zaten dinimizce haramdır. Tiyatronun hükmü, kullanılış gayesine göre değişir. Şayet Batı'nın ahlaksız adetlerini yaymak için kullanılır ise, hem günah hem de bid’attır. Ama güzelliği ve iyiliği yaymak için kullanılır ise, bunun bir sakıncası yoktur.

Tiyatro, içinde haram unsurlar olmamak şartı ile yapılması caizdir. Günah olan bir şeyi icra etmek de izlemek de haramdır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

kurtoglu26

Haram olan dans; kadın ve erkeğin birlikte, başkalarının önünde yaptığı dans olsa gerek. Kadınların veya erkeklerin kendi aralarında dans etmeleri -mesela düğünlerde- caizdir herhalde değil mi?

Değerli Kardeşimiz; dans denen olay, bir erkek ile bir bayanın beraber oynamasıdır. Sizin bahsettiğiniz dansa değil, raksa girer. Bayanların bir arada raks etmeleri caizdir. Ayrıntılı bilgi için Sorularlaislamiyet.com sitemizden bilgi alabilirsiniz. Selam ve dua ile...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...