"Gölgeli, gölgesiz suretler, ya bir zulm-ü mütehaccir veya bir riyâ-yı mütecessid veya bir heves-i mütecessimdir." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Sanemperestlik; putperestlik demektir ki, eski ibtidaî milletlerin inanış şeklidir. Suretperestlik ise; bir şeyin zahirine ve tertibine ehemmiyet verip, ruhuna ve mânasına kıymet vermemek demektir. Resimlere ve zahirine meftun ve müptela olmak mânâsına gelir.

İbtidaî milletlerin putperest inanış geleneği, suret ve şekil değiştirerek, suretperestlik şekline girmiştir. Bugün çıplak kadın suretlerinin tapılacak derecede neşredilmesi, bu hastalığın bir tezahürüdür. Fotomodellik, mankenlik, magazin sektörü hep bu hastalığın neticesi ve yan kuruluşlarıdır. Yani resimperestliğe modern putperestlik dense mübalağa sayılmaz.

Gölgeli resimler heykel ve putlardır ki bunlar dinimizce yasaktır. Gölgesiz resimler ise matbuat ve sinema sektöründe kullanılan ahlak dışı resim ya da fotoğraflardır. Öğretici ve emniyet açısından kullanılan resimler caizdir. Lakin şehvet ve haramlara teşvik eden resim ve neşriyatlar haramdır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...