"Darü's-selâm" nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

“Darü's-selâm”, kısaca “selamet evi, korunmuşluk diyarı” diye tercüme edebileceğimiz bu ifade, çok daha geniş manalar taşımaktadır.

Selamete ermenin ilk ve en ehemmiyetli adımı, cehennem azabından kurtulmaktır.

“Darü's-selâm” olan cennete varan müminler, cehennemden uzaklaşmışlardır, onu artık ebediyen görmeyeceklerdir.

Cehennemden selamete ermek, en büyük bir nimettir. Bu selametin birçok alt şûbeleri vardır. Cennet ehli, cehennem azabından selamete erdikleri gibi Allah’ın kahrına muhatab olmaktan, ehl-i cehennemle ve şeytanla birlikte bulunmaktan da selamete ermişlerdir.

Bir ayet-i kerimede “...Öyle bir ateşten sakının ki, yakıtı insanlarla taşlardır...” (Bakara, 2/24) buyuruluyor. Tefsir âlimleri ayette sözü edilen taşları “putlar” olarak izah ederler. Buna göre, cennete giden bahtiyar insanlar, “putlarla birlikte cehennemde yanma zilletinden” de selamete ermişlerdir.

Diğer taraftan, cennete giren kişi kin, haset, düşmanlık (bk. Hicr, 15/47-48) gibi kötü huylar yanında, hastalıklardan, musibetlerden, yorulmaktan ve böyle daha nice sıkıntılardan (bk. Fâtır, 35/34-35) da artık çok uzaktır. Bunların hepsinden selamete ermiştir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

ilyas26125
Ve şu meydan-ı tecrübe ve şu destgâh-ı imtihandan sonra onların Rabb-i Kerîm'i onları, imanlarına mükâfat olarak saadet-i ebediyeye ve İslâmiyetlerine ücret olarak dârüsselâma davet ederek öyle bir ikram etti ve eder ki, hiç göz görmemiş ve kulak işitmemiş ve kalb-i beşere hutur etmemiş derecede parlak bir tarzda rahmetine mazhar etti ve onlara ebediyet ve beka verdi. Sözler - 126
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...