Block title
Block content

Darü's-selâm ne demektir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kısaca, “selamet evi, korunmuşluk diyarı” diye tercüme edebileceğimiz bu kavram, çok daha geniş manalar taşımaktadır.

Selamete ermenin ilk ve en önemli adımı cehennem azabından kurtulmaktır.

Dar’üs-selâm olan cennete varan müminler, cehennemden uzaklaşmışlardır, onu artık ebedîyet görmeyeceklerdir.

Cehennemden selamete ermek, en büyük bir nimettir. Bu selametin birçok alt şubeleri vardır. Cennet ehli cehennem azabından selamete erdikleri gibi Allah’ın kahrına mazhar olmaktan, ehl-i cehennemle ve şeytanla birlikte bulunmaktan da selamete ermişlerdir.

Bir ayet-i kerimede cehennemin yakıtının insanlarla taşlar olduğu haber veriliyor. Tefsir alimleri ayette sözü edilen taşları putlar olarak izah ederler. Buna göre, cennete giden bahtiyar insanlar, “taptığı putlarla birlikte cehennemde yanma zilletinden” de selamete ermişlerdir. 

Öte yandan, cennete giren kişi “kin, haset, düşmanlık” gibi kötü huylar yanında, “hastalıklardan, musibetlerden, yorulmaktan ve daha böyle daha nice sıkıntılardan” da artık çok uzaktır. Bunların hepsinden selamete ermiştir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

ilyas26125
Ve şu meydan-ı tecrübe ve şu destgâh-ı imtihandan sonra onların Rabb-i Kerîm'i onları, imanlarına mükâfat olarak saadet-i ebediyeye ve İslâmiyetlerine ücret olarak dârüsselâma davet ederek öyle bir ikram etti ve eder ki, hiç göz görmemiş ve kulak işitmemiş ve kalb-i beşere hutur etmemiş derecede parlak bir tarzda rahmetine mazhar etti ve onlara ebediyet ve beka verdi. Sözler - 126
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...