"Dua eden adam bilir ki, birisi var ki onun sesini dinler, derdine derman yetiştirir, ona merhamet eder. Onun kudret eli her şeye yetişir." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Allah ile kul arasındaki en etkin en doğrudan en açık ve en kesin iletişim şekli duadır. Kul elini açtığında Allah ile direkt iletişime geçer, arada ne bir protokol ne bir bürokrasi ne bir engel ne de bir perde söz konusu değildir. Kul bu gönül rahatlığı ve huzuru ile Allah’tan taleplerini ister, derdini döker, Ona açılır, Ondan merhamet ve bağışlanma ister...

Duanın ikinci büyük neşe ve huzuru ise, dua edilen Allah’ın vasıflarıdır. Dua eden adam bilir ki, birisi var ki onun sesini dinler, derdine derman yetiştirir, ona merhamet eder. Onun kudret eli her şeye yetişir." Yani dua ettiği Allah Sem, Basar, Kudret, Kelam, İrade, İlim, Rahman, Rahim, Kerim, Gani gibi sıfatlara sahip.

Mesela kul kısık bir sesle bir şey istese, hatta sadece gönlünden geçirse Allah Sem sıfatı ile onları işitir, Zekeriya (as)’in duasını işitmesi gibi. Zifiri karanlık kör bir kuyuda Allah’a seslense Allah onu görür Yusuf (as)’ı gördüğü gibi. Kul sebepler açısından çok zor bir şey istese, Allah sonsuz kudret ve güç sahibi olduğu için onun talepleri karşısında aciz kalmaz, tıpkı Yunus (as)’ı karanlık, fırtınalı bir denizde herhangi bir balığın karnından kurtarması gibi.

Böyle sonsuz ve mükemmel sıfatlar sahibi olan bir Allah’a kul olmak ve Ondan bir şeyler talep etmek dua içinde ayrı bir güzellik ayrı bir neşe kaynağıdır. Düşünsene, sonsuzluk istiyoruz, bizim bu isteğimize mukabil ahireti inşa ediyor, af istiyoruz sonsuz gufran ve merhameti ile sağanak bir şekilde af yağdırıyor. Rızık istiyoruz, yeryüzünü büyük bir alışveriş merkezine çeviriyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...