"Bir derdin dermanı, başka bir derde zehir olabilir. Bir derman, haddinden geçse, dert getirir." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Bir derdin dermanı, başka bir derde zehir olabilir. Bir derman, haddinden geçse, dert getirir."(1)

Cimri olan bir insana cömertlik telkin edilir, onun bu hastalığı bu nasihat ile tadil edilmeye çalışılır. Müsrif bir insana da iktisat telkin edilir, bu da bu yolla tedavi edilmeye çalışılır.

Cimri adama iktisat telkin edilse, bu adam cimriliğini daha da sağlama alır. Müsrif adama da cömertlik telkin edilse, israfını pekiştirir...

Görüldüğü gibi iktisat ya da cömertlik birine derman iken diğerine dert olabiliyor. Bu yüzden hastanın hastalığına uygun şeyleri telkin etmek gerekir, bu tabipliğin bir gereğidir.

Tedavide doğru ilacın verilmesi tek başına yetmiyor; bir de ilacın dozajının haddinde verilmesi gerekiyor. Mesela doktor hastasına cömertlik olsun diye aşırı dozajda ilaç verse hasta ölür. Ya da iktisat olsun diye haddinden az ilaç verse, bu kez de tesir etmediği için fayda vermez. Demek tam bir tedavi için hastaya hastalığına uygun ve münasip bir dozaj vermesi gerekiyor.

Manevi nasihatçi ve hekimler de manevi hastalarına bu hassas ayar ve ölçüleri kullanması gerekir. Yoksa durum vahim yerlere gider.

Mesela asabi, muhakemesi zayıf bir adama aşırı cihat yüklemesi yapılırsa, bu adam zahirde mücahit esasında katil ve cellat olur. Sonra cihat yapıyorum diye camideki cemaati bombalar; yeryüzünde böyle ahmaklar çokça bulunuyor maalesef.

Hocanın birisi kibirli bir adama "kafire karşı kibir sadaka" demiş adam önüne gelene çalım satıyor, amirine kafa tutuyor, ailesine de kibri aşılıyor. Bunları gerçek hayatta maalesef görmekteyiz.

(1) bk. Mektubat, Hakikat Çekirdekleri: 71.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

acizim
Bir derdin dermanı ;Günlerce su içmemiş birisine su ilaçtır acil içmesi gerekir vaciptir zorunludur gereklidir.Başka bir derde zehir olabilir; aynı su ameliyattan çıkmış birisine zararlıdır yasaktır onun için zehirdir haramdır.Bir derman haddinden geçse dert getirir; susamış bir insan su içer susuzluğunu giderir ama kanmayıp su içmeye devam ederse atların aşırı su içmekten çatlaması gibi ölür.derman olan su haddi, sınırı geçdimi, dert getirir ,zarar verir istenmeyen bir durumdur mekruh dur. (27. söz hatime - mezhepler)
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...