"Dua istediğimiz tarzda kabul olmazsa, makbul olmadı denilmez. Hâlık-ı Hakîm daha iyi biliyor; menfaatimize hayırlı ne ise onu verir. Bazen dünyaya ait dualarımızı, menfaatimiz için ahiretimize çevirir, öyle kabul eder." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Hem dua istediğimiz tarzda kabul olmazsa, makbul olmadı denilmez. Hâlık-ı Hakîm daha iyi biliyor; menfaatimize hayırlı ne ise onu verir. Bazen dünyaya ait dualarımızı, menfaatimiz için ahiretimize çevirir, öyle kabul eder." (Lem'alar, Yirmi Beşinci Lem'a, On Yedinci Deva)

Bir mümin için Allah hakkında hüsnüzan beslemek esas olmalıdır. Allah kullarına her zaman hayır ve güzellik diler. Allah her insanın zafını, eksikliğini ve şeytana mağlup olacağı noktaları iyi bilir. Bu nedenle bizim kısır ilmimizle hakkımızda zararlı olacak şeyleri istememiz normaldir. Ama duanın neticesinde Allah'ın kararına saygı duymak lazımdır. Mesela, hasta doktordan kendi hevesine göre bazı şeyler isteyebilir. Lakin doktor hastanın durumuna göre hoşlanmayacağı bir ilaç verebilir. Bu durumda "Doktor beni dinlemedi ve zulmetti." denilmez. "Doktor bana şefkatinden istediğim şeyi değil, faydalı olan şeyi bana verdi." denilmelidir.

Dua ile istediğimiz şeyin bizim için hayırlı mı şerli mi, faydalı mı zararlı mı olduğunu biz bilemiyoruz. Allah ise her şeyi biliyor ve her şeyin bütün ayrıntılarına hâkimdir ve bizim göremediğimizi görüyor.

Bu durumda insan dua ile Allah’tan bir şey istediğinde o şey aynen verilmiyor ise, "Allah bu duayı görmedi, kabul etmedi ve geri çevirdi." demek yerine, "Bizim için daha iyi ve hayırlı olanı verdi." dememiz gerekiyor.

Mesela, maddi anlamda zengin olmak için dua ederiz. Allah ise bu duayı manevi zenginliğe çevirip iman ve hidayetini ziyadeleştirebilir. Şimdi bizim bu durumda kalkıp "Duamız kabul olmadı." demeye hakkımız olabilir mi? Bir mümine yakışan "Daha güzel ve hayırlı bir şekilde cevap verildi." denilmesidir.

Allah duamızı aynı ile vermiyor ise mutlaka "Bunun bir hikmeti ve bir başka faydası vardır." dememiz gerekiyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...