"Eğer bir mes'elenin münazarasında kendi sözünün haklı çıktığına tarafdar olup ve kendi haklı çıktığına sevinse ve hasmının haksız ve yanlış olduğuna memnun olsa, insafsızdır." bu dinsiz ile tartışmada kullanılabilir mi?

Soru Detayı

* "Eğer bir mes'elenin münazarasında kendi sözünün haklı çıktığına tarafdar olup ve kendi haklı çıktığına sevinse ve hasmının haksız ve yanlış olduğuna memnun olsa, insafsızdır." Bunu dinsiz ile tartışmamızda da kullanabilir miyiz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu kaide genellikle mümin kardeşler açısından geçerlidir. Lakin bencillikten gelen bu duygu, kime karşı olursa olsun doğru değildir. Mümin kafire karşı haklı davasında üstün gelmekle elbette memnun olur, lakin bu memnuniyet benliğini tatmin etmek için değil, hakka olan aşk ve hürmetten dolayı olmalıdır. Hakkın batıl karşısında güçlü ve üstün olması, her iman sahibini memnun eder ve etmelidir.

Bu ölçü ışığında dinsiz birisinin tartışmada mağlup ve zelil olması mümüni hakikat adına memnun eder, ama nefis ve enaniyet adına memnun etmez ve etmemelidir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...