"Eğer milletin ve vatanın saadetine ve istikbaline zarar verecek bir kabahatim varsa, dokuz seneden beri valisinden tut, köy karakol kumandanına kadar kendilerini mes’ul eder." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Hapishanedeki mahkûmun sorumluluğu hapishane idaresine aittir. Karakoldaki zanlının canı ve güvenliği karakoldaki görevliye aittir. Çünkü bunların hürriyeti kısıtlanmış olduğu için rahat bir şekilde hareket edemezler. Şayet ortada bir suç varsa, sorumluluk onu gözaltında tutanlarda olur. Demek ki onlar vazifeleri tam yapmamış veya ihmal etmiş ki; gözaltındaki kişi de suç işleyebiliyor.

Üstadımızın da hürriyeti gasp edilmiş, ömrü hapishanelerde ve sürgünlerde geçmiş, sürekli tarassut altında tutulmuştur. Dolayısı ile Üstadı suç işlemekle itham etmek çok manasız bir iddiadır.

Validen kaymakama, emniyet müdüründen nahiye müdürüne, karakol komutanından jandarmaya varana kadar herkes, Üstadı gözaltında tutmakla mükelleftiler. Şayet Üstad bunların nezaretinde bir suç işlemiş ise; sorumluluk bu idarecilere ait olur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...