"Eğer müşahhas istibdadı görmek arzu ediyorsanız, işte size şu..." İzah eder misiniz, burada ne kastediliyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Cevap: Eğer, büyük adam, istibdat ile ... Ağaları ve büyükleri, omuzlarına biner, ta yalnız görünsün, onların etlerinden yer, ta büyüsün. O milletin gonca-misâl istidâdâtı üzerine o reis perde olup ziyayı göstermiyor. Belki, yalnız o neşvünemâ bulur, inkişaf eder, açılır. Eğer müşahhas istibdadı görmek arzu ediyorsanız, işte size şu..."(1)

Zorba ve baskıcı yönetim şekli ile demokratik ve meşvereti esas alan yönetim şekli arasındaki büyük farkı somut ve nesnel bir şekilde görmek istiyorsanız, içinizdeki beylerin, ağaların ve şeyhlerin kendi ahalisine ve tabilerine nasıl davrandıklarına bakın.

Tek adamlı, tek ağalı rejimlerde, bütün çarklar tek adamın menfaati ve gelişimi için döner. Ortak akıl, ortak vicdan, ortak fikir daima ihmal içindedir; hatta teba ve halk tek adamı tamamlayan birer aksesuar gibidir.

Ağalar ve büyük zannedilen küçük insanlar ahalinin omuzlarına binerler ta ki sadece kendi görünür ve bilinir olsun. Ahalinin kaynaklarını kullanırlar ta ki kendi büyüsün kendi zenginleşsin.

Tek adamlar koskoca bir milletin manevi kuvveti ve kabiliyetleri önünde siyah bir perde gibidir, millet gün ışığı göremiyor. Bütün ışık ve kaynaklar tek adama aktığı için sadece o gelişiyor, sadece o neşvünema buluyor.

Otoriter ve diktatör rejimlerde millet kaybeder, otoriteyi elinde bulunduran adam ve ailesi kazanır. Nepotizm (Akraba ve yakın arkadaşları kayırma) rejimi hüküm sürer. Devletin önemli yerlerine oğlu, kardeşi yeğenleri, damatları gelir. Milletin makesi olması gereken devlet bir aile ya da aşiretin malı ve mülkü gibi olur. Kimse bunlara hesap soramaz, bunları yargılayamaz, yargılasa da numaradan yargılar. Adalet sadece zayıflara ve güçsüzlere tatbik edilir. Kamu harcamalarında şeffaflık olmaz, her şey örtülü ödenek adı altında yağmalanır. Hükümetin harcamalarını denetleyecek bir üst merci olmaz ve olamaz…

İşte ülkemizin bu istibdat durumundan kurtulması, ilk başlarda doğru uygulanmasa da daha sonra demokratikleşen ve aslına irca edilen cumhuriyet vesilesiyle olmuştur. Üstünlerin hukuku değil, hukukun üstünlüğünün uygulandığı bir ülke haline gelmiştir.

(1) bk. Münazarat.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

k.toprak

Yanlış anlaşılmasın Tayyip Erdoğan'ı çok seviyorum şimdiki cumhurbaşkanlığı ozaman tek adammi oluyor .karar mekanizması nasıl işliyor .onun dediği oluyorsa milletvekillerine ve mesverete ne gerek var bu konuda bilgilenmek istiyorum Allah razı olsun 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

İstibdat farklı isimlere bürünsede yine istabdattır.  Esas olan demokrasi ve meşverettir. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...