Block title
Block content

"Ehven-i şerri ihtiyar, adalet-i izafiyedir. Ücaletü'r-rakib gibi yapılmasın, ta adalet-i hakikiyeye istidat peyda olsun." İzah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Ehven-i şerri ihtiyar, adalet-i izafiyedir. Ücâletürrâkib gibi yapılmasın, ta adalet-i hakikiyeye istidat peyda olsun."(1)

İki zararlıdan daha az zararlı olanı tercih etmek adalet-i izafiye oluyor. Mesela bir köyün helak olmaması için bir iki kişinin feda edilmesi gibi. Bütün köy yok olmaktansa bir iki kişinin ölmesi yeğdir mantığı ki buna ehven-i şerde deniyor.

Adalet-i mahza ya da adalet-i hakiki de ise köy içinde olsa şahıs feda edilemez yani şahsın hakkı köyün hakkı ile eşittir bu sebeple şahıs rıza göstermedikçe kimse onun hakkını hayatını zorla elinden alamaz alsa bu zulüm olur. Kur’an’ın adalet anlayışı da bu minval üzeridir.

“Ücâletü'r-râkib gibi yapılmasın, ta adalet-i hakikiyeye istidat peyda olsun.” Bu cümlede ise adalet-i mahza ya da hakikinin uygulanabileceği bir ortamda adalet-i izafiyenin uygulanmasının caiz olmayacağı ifade ediliyor.

Hakiki adaletin uygulanması için bütün şartlar zorlanır en ince ayrıntısına kadar tahkik edilir buna rağmen uygulama imkanı olmaz ise o zaman adalet-i izafiye tatbik edilebilir. Kolaya kaçıp direk adalet-i izafiyeyi uygulamak caiz değildir.

(1) bk. Asar-ı Bediyye, Makaleler, Makale-2, İstanbul 2002, s. 557.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Paylaş

BENZER SORULAR

Yükleniyor...