"En zayıflarınızın yürüyüşüne göre hareket ediniz." Hadis-i şerifinin sırrıyla hareket etmek ne demektir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Hem bir adam, kendi başına cesareti güzel de olsa, bir cemaat-i mütesanideye girdikten sonra, onların istirahatini ve sarsılmamalarını muhafaza etmek için, o şahsî cesareti istimal edemez."

سِيرُوا عَلٰى سَيْرِ اَضْعَفِكُمْ (En zayıflarınızın yürüyüşüne göre hareket ediniz.) hadis-i şerifinin sırrıyla hareket etmek."(1)

Bir adam çok cesaretli ve olur olmaz çıkışlar yapmaya da müsaitse, tek başına hareket edebilir. Zira faturası yalnız kendisine çıkar. Ancak o kişi bir grup veya cemaat ile birlikte hareket ediyorsa, cesaretini istediği gibi kullanmamalıdır. Zira zarar bütün gruba gelecektir. Bu itibarla grubun şevkini kırmamak, onlara bir zarar gelmemek için istikametli bir durum almalı, cesaretini kontrol etmeli ve kendini frenlemelidir.

Buradan anlıyoruz ki, bu hadis daha çok bir ekip ve cemaatle birlikte hareket edenlere hitap ediyor. Başka bir misal vermek gerekirse; çok sabırsız ve aceleci davranan bir insan, bir ekiple birlikte çalışıyorsa, hepsinin menfaati için, daha temkinli davranmak durumunda kalacaktır.

(1) bk. Kastamonu Lahikası, 160. Mektup.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...