"Eski zamandan beri menfi milliyet ve unsuriyetperverliğe, Avrupa’nın bir nevi frenk illeti olduğundan, bir zehr-i katil nazarıyla bakmışım. Ve Avrupa, o frenk illetini İslam içine atmış, ta tefrika versin, parçalasın..." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Eski zamandan beri menfi milliyet ve unsuriyetperverliğe, Avrupa’nın bir nevi frenk illeti olduğundan, bir zehr-i katil nazarıyla bakmışım. Ve Avrupa, o frenk illetini İslam içine atmış, ta tefrika versin, parçalasın, yutmasına hazır olsun diye düşünür. O frenk illetine karşı eskiden beri tedaviye çalıştığımı, talebelerim ve bana temas edenler biliyorlar." (Mektubat, On Altıncı Mektup, İkinci Nokta)

Menfi milliyet, unsuriyetperverlik, ırkçılık ve şovenizm gibi kelime ve terimler, kendi ulusunu ve ırkını öne çıkararak, değişik ırk ve uluslar arasında düşmanlık yaratmayı amaçlayan ve bu yolda kışkırtmada bulunan aşırı akımların ortak isimleridir. Ve bu illeti icat edip milletler arasında uyandıran Avrupa medeniyetinin menfi kısmıdır.

Özellikle farklı kavimleri din ve iman kardeşliği ile bir araya toplayan ve bu kavimler arasında birlik ve dayanışmayı sağlayan İslam dini açısından bu ırkçılık düşüncesi zehirli bir katil gibidir. İslam düşmanları bunu çok iyi bildiği için ırkçılık düşüncesini İslam milletleri arasında uyandırmaya ve Müslümanları dağıtmayı hedeflemektedirler.

Risale-i Nur tahkiki iman dersleri vererek hem Müslümanların imanını kurtarıyor hem de böyle menfi zehirlere birer panzehir oluyor. Hâl böyle iken Üstadı Kürtçülük yapmakla itham edenler, din düşmanı zındıklardır...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...