"Evet, cinnî şeytanın vücuduna kat'î bir delili, insî şeytanın vücududur. " deniliyor, açar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsanlar içinde öyle ahlaksız, tahripkar, şerli ve itikatsız insanlar vardır ki, bunlar şeytanın bir çeşit cisimleşip somutlaşmış halidir. Şeytana ceset giydirilse, o ahlaksız insan olur, o ahlaksız insanın cesedi çıkarılsa habis ruhlu bir şeytan olur.

Cinlerin şeytanı ile insanların şeytanı arasındaki tek fark, fıtrat ve türleridir. İşlevsel olarak iki tür arasında pek bir fark yoktur.

Mesela Ebu Cehil ve Firavun gibi azılı din düşmanları, belki bir milyon şeytan kuvvetinde olan insi şeytanlar sınıfındandır. Üstad Hazretleri, burada cinni şeytanları kabullenmekte zorlanan vesveseli adamlara, insanlar içindeki şerli şeytanları nümune olarak gösteriyor ki, benzerleri somut olarak ortada iken, neden cinni şeytanları inkar ediyorsun, diyerek bilinmeyeni bilenen ile akla yaklaştırıyor. Bu metot, yani bilenmeyen bir şeyin, bilenen bir şeyden hareketle ispat edilmesi metodu, Risale-i Nurların en çok başvurduğu metotlardandır.

Şeytan, cin sınıfından olduğu için, bilinmeyen bir varlıktır, ama şeytandan daha zararlı insanların hali şeytanın halinden geri kalmadığı için, şeytanlar hakkında bize ciddi bir ipucu ve vesika oluyor. Üstad Hazretleri burada bu vesikaya işaret ediyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...