Block title
Block content

"Evet, rızkın aşka lâyık bir sureti var. O da, şükürle o suret görünür. Yoksa, ehl-i gaflet ve dalâletin rızka aşkları bir hayvanlıktır..." İzah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Evet, rızkın aşka lâyık bir sureti var. O da şükürle o suret görünür. Yoksa, ehl-i gaflet ve dalâletin rızka aşkları bir hayvanlıktır. Daha buna göre kıyas et ki, ehl-i dalâlet ve gaflet ne derece hasâret ediyorlar."(1) 

Nasıl insan, kalbindeki gizli ve maddi olmayan aşkını, cins-i latife göstermek ve ilan etmek için çiçek verir. Çiçek kalpteki aşkın bir sembolü, bir ifade tarzıdır. Allah da mahlukatına olan sevgi ve rızasını; rızık ve şefkat ile somutlaştırıyor. Rızık ve benzer nimetler, temsildeki çiçek gibidir. İnsan da bu uzatılan çiçeğe ibadet ve şükür ile mukabele etmelidir. O zaman tabiri caiz ise karşılıklı ilan-ı aşk edilmiş olur.

İnsan bu rızkı böyle değerlendirmeyip, sadece midesini doyurmak şeklinde telakki ederse hayvanlık etmiş olur. Sevgi ifadesi olarak bize uzatılan şefkat elini görmeyip, sadece eldeki nimete göz dikmek nasıl bir kabalık ve hayvanlık ise, insanın rızıktaki İlahi maksadı görmemesi ve sadece rızkın kendi ile alakadar olması o denli bir kabalık ve hayvanlıktır.

(1) bk. Mektubat, Yirmi Sekizinci Mektup, Beşinci Risale (Şükür Risale).

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...