"Ey dalalet-âlûd mütemerrid insancık!" hitabında geçen "insancık" kelimesini nasıl anlamalıyız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Yirmi Üçüncü Söz’de bütün tafsilatıyla izah edildiği gibi, insan, mahiyeti itibariyle, nihayetsiz terakki ve tedenni edebilmektedir. İnsanı yükselten en büyük vesile iman, onu alçaltan en büyük sebep de küfürdür.

Bu Söz’de geçen “İman insanı insan eder, belki insanı sultan eder.” cümlesi ve “insaniyet-i kübra olan İslamiyet” ifadesi, iman etmeyen ve itaat yoluna girmeyen insanların hakiki manada insan da olamayacaklarını beyan ediyor. Nitekim Kur’an-ı Kerim’de, iman ve itaat yolunu terk edip küfür ve isyan yoluna girenler hakkında şöyle buyurulur:

“Yoksa sen onların çoğunun (söz) dinleyeceklerini yahut akıllarını kullanacaklarını mı sanıyorsun? Onlar hayvanlar gibidirler, belki yolca onlardan daha da şaşkındırlar.” (Furkan, 25/44)

Dalalet; fikrini yanlış kullanarak hak yoldan sapmak demektir. İnsanın, bilmeyerek yahut aldanarak, yanlış fikirlere sapması mümkündür. Ancak, hak ve hakikati gördüğünde inat etmemesi ve o yanlış fikrinden dönmesi gerekir.

“Ey dalalet-âlûd mütemerrid insancık!” ifadesi, batıl inancında ısrar edip, İslamiyet güneşine sırtını çeviren ve küfründe inat ederek Kur’an’a karşı çıkan kimseler için kullanılmış ve onların insanlık manasından çok uzak olduklarına işaret edilmiştir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Nurun fedaisi
Üstad Bediüzzaman Hazretleri bu tabiri şöyle açıklıyor; 《 Ey dalalet-âlûd mütemerrid insancık! {*Hâşiye: Bu hitap, Kur'an'ı kaldırmaya çalışanadır.}》[Risale-i Nur - Sözler]
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...