"Ey kardeş bil ki! Kalkanın kırılıp alçalmasında, cennetin açılış ve fethedilişi vardır." cümlesini ve devamındaki haşiyeyi izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"اِعْلَمْ Ey kardeş bil ki! Kalkanın kırılıp alçalmasında, cennetin açılış ve fethedilişi vardır."

"HAŞİYE : Bu i'lem, çok veciz ve öz bir tarzda yazılmış. Arapça ibaresinde (الجنّة) kelimesi var ki; hem 'cennet', hem 'cünnet', hem de 'cinnet' lafızlarıyla okunabilir. Kerkük'lü İhsan Kasım hoca, onu "cinnet" manasıyla almış, dipnotta şerhetmiş ki; cinlerin yani, şeytanların kırılıp alçalması olur. Bize göre ise, o kelime "cünnet'tir. Yani, kalkandır ki, mecaz ve teşbih ile; nefsin ve enaniyetin kırılıp alçalması demek olur. Vallahu a'lemü bissavab. (Abdülkadir Badıllı)"(1)

Cennete giden yolda birtakım engeller, kalkanlar ve zorluklar var. İnsan bu engellerle mücadele edip kalkanları açmadıkça, aşmadıkça cennete ulaşamıyor.

Cinnet” denildiğinde, cennetin önündeki engel şeytanla mücadele etmek anlamına gelirken “cünnet” denildiğinde ise nefis ve enaniyet kalkanları akla geliyor. Gerek şeytan olsun gerek nefis ve enaniyet olsun, her ikisi de insan açısından cennet önünde açılması ve aşılması gereken birer engel birer kalkandırlar.

İnsan için şeytan, nefis, enaniyet gibi şeyler cennet önünde açılması ve aşılması gereken birer kalkan hükmündeler.

1) bk. Mesnevi-i Nuriye, (trc. Badıllı).

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...