Block title
Block content

"Farzda riya yoktur." denilmektedir. Neden farzda riya olmaz veya sünnette riya olur mu?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Nafile ile farzı ayıran en önemli unsur, Allah’ın emridir. Emirde zaruret ve zorunluluk hükmederken nafilede irade ve azim esastır.

İrade ve azimde de insanın benliği vardır. Yani insan kendi irade ve azmi ile bir şeyi yaptığı zaman, o şeyden kolaylıkla bir fayda umar ve bir beklenti içine düşebilir. Bu da riya ve ucub gibi manevi hastalıkların nafile ameller içine sızmasına kolay bir zemin ihzar eder. Bu yüzden nafile ibadetlerin mümkün mertebe ihfa edilmesi tavsiye edilmiştir.

Halbuki emir ile yapılan ibadette kişi her ne kadar irade ve azmini kullanıyor olsa da sonuçta emirden gelen zaruret ve zorunluluk payı insan benliğine bir set çeker ve bu amelin Allah’ın emri ile olduğu mülahazasını insana enjekte eder ve insan bir parça kendini riyadan koruyabilir.

Bu yüzden "farzlara riya girmez" denilmiş ve farzların izharı istenmiştir.  Yani farz ibadetlerin izharı makbul iken, nafile ibadetlerin ihfası makbuldür. Peygamber Efendimiz (asv)'in "gizleyin"  tavsiyesi nafile ibadetler içindir, farz olan ibadetler için değildir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Divan-ı Harb-i Örfî | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 4173 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
Yükleniyor...