"Gayr-i meşru bir muhabbetin neticesi, merhametsiz azap çekmektir." cümlesini izah eder misiniz?

"Gayr-i meşru bir muhabbetin neticesi, merhametsiz azap çekmektir." cümlesini izah eder misiniz?
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İslamiyet'in helal kıldığı şeylerin dışındaki her türlü sevgi ve muhabbetler gayrimeşrudur ve dinen yasaklanmıştır. Kâfirlerin işledikleri günahlar o kadar dehşetlidir ki onları cehennem ehli yapar.

Üstad Hazretlerinin buyurduğu gibi;

"...Helal dairesi geniştir, keyfe kâfi gelir. Harama girmeye hiç lüzum yoktur." (Sözler, Altıncı Söz.)

İnsan meşru dairede her çeşit zevki tadabilir. İnsan helal olan şeylerden dilediğini tercih etmekte serbesttir. Bunda bizim hem dünya, hem de ahiret menfaatimiz söz konusu olduğundan, haramlardan yasaklanmamız bir esaret gibi anlaşılmamalıdır.

İmtihan sırrınca insan hem haram hem de helal sahalarda dilediği gibi dolaşabiliyor. Ancak bu serbestliği doğru değerlendirerek, bütün işlerimizi helal dairesinde yaptığımız takdirde Rabbimizin sevgili bir kulu oluruz. Bu dünya hayatından terhis edildiğimizde de “gözlerin görmediği, kulakların işitmediği, beşer kalbine gelmesi mümkün olmayan” çok büyük ve sonsuz nimetlere mazhar oluruz.

Bu zaman günahların bir sel gibi her tarafı istila ettiği dehşetli bir zamandır. Böyle bir devirde günahlardan uzak kalmak çok daha zorlaşmış, buna karşılık çok daha da ehemmiyet kesbetmiştir.

Kalbî hastalıkların cezalandırılması ekseriyetle musibet, bela, maksudunun aksi ile tokat yeme, kaht-ü gala (kıtlık ve pahalılık), hastalık gibi şeylerdir...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

strong
Allah razı olsun hepinizden
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Talib-i İlim
"Arabanın aküsünü tüketen farlarıdır, Mümininde imanını tüketen gözleridir" " Günahlar insanı paçavraya çevirir.Israr edilirse yüzün nurunu, özün cilasını siler götürür" "Her bir günahtan sonra dikkatle dinlersen Şeytanın kahkahalarını duyabilirsin" "Yaşı 40 ı geçmesine rağmen iyilikleri kötülüklerine galebe çalmayan insanı; Şeytan gözlerinden öper" "Mü'min günahını başına yıkılacak bir dağ gibi görür.Münafık ise burnunun ucuna konan bir sinek gibi küçük görür" Günahı küçük görmek tekrarına vesile olur.Günahı küçümsememek ise yakıcı pişmanlığa ve terke ve tevbeye vesile olur.Zaten küçük günahlarda ısrarda büyük günahlardandır. "Günahlar bizi yakacak olan Cehennem ateşine ellerimizle taşıdığımız Odunlardır.(Eğer tevbeyle silinmezse)
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Talib-i İlim
Mü'min nasıl olsa Allah affeder diye günah işlemez.Belki işlediği günahtan Allah affeder diye çıkmaya çalışır.Bu şuna benzer: Nasıl olsa çıkarım diye bataklığa girilmez.Girdiğin anda batma ihtimalinde var.Çıksan bile temizlenmen zaman alabilir.Ama bataklığa bir şekilde düştüysen çıkmak için çırpınırsın.Pes etmezsin.Nasıl olsa battım diye pes etmezsin." Dikkat ediniz, şeytan sizi nasıl olsa Allah gafurdur rahimdir diye aldatarak günah işletir." Buna dikkat ediniz.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...