"Ey talib-i hakikat! Madem hakta ittifak, ehakta ihtilaftır. Bazen hak, ehaktan ehaktır. Hem de olur hasen, ahsenden ahsen." ifadesini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Hak: “Doğru, hak.” (Batılın zıddı.)
Ehak: “Daha doğru, en doğru. Hak olmada ileri derece.”

"Ey talib-i hakikat! Madem hakta ittifak, ehakta ihtilaftır.
Bazen hak, ehaktan ehaktır. Hem de olur hasen, ahsenden ahsen."
(Sözler, Lemeât, Hakkı bulduktan sonra ehak için ihtilâfı çıkarma.)

İnsan bazen daha iyiyi ve daha güzelini ararken, iyiden ve güzelden mahrum olabilir. Hatta bu manada “Daha iyi, iyinin düşmanıdır.” denilir. Bir hadis-i şerifte şöyle buyurulur:

"En zayıfınıza göre yürüyün." (bk. Sahavî, el-Makasıdu’l-Hasene, 1/133-Şamile)

Hızlı yürümek iyidir; ama bu yürüyüş bazılarını kafileden ayıracaksa, zarar verir.

İnsan kendine ait hususlarda tavizsiz olabilir, en iyi ve en güzeli arayabilir ve aramalıdır da. Ama başkalarına karşı müsamahalı olmak daha idealdir. Hak yolda farklı metotlarla hizmet veren kişiler hakta ittifak etmişlerdir. Benim tarzım ehaktır, en güzelidir deseler ihtilafa düşerler.

Bu bakış açısını yakalayan zatlar uyumlu olurlar, problem olmadıkları gibi problem çözücü kimlikleriyle öne çıkarlar.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

ahmedmeryem
Allah razı olsun
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
nurannem

Allah razı olsun

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Muhammed sukru

Her müslim kendi meslek, mezhebine demeli: "İşte bu haktır, başkasına ilişmem. Başkaları güzelse benim en güzelidir." (Lemaat)  bu söze nazaran " ehakta ihtilaftır" kelimeskeli Allah razı olsun izâhınızı nasıl değerlendirelim? (Benim tarzım ehaktır, en güzelidir deseler ihtilafa düşerler.)

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Hakta ittifak ettikten sonra ehakta ihtilaf edilebilir bunda bir sakınca yok lakin bunu hakkı çiğnemeden kavga ve gürültü çıkarmadan yapmak gerekiyor. Şayet ehak haktaki birliğe zarar veriyorsa o zaman ehakkı bırakmak evladır. 
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
muammerbuyukoz1

Ben de acizane Asrı Saadet'ten şöyle bir misal vermek istiyorum: Hudeybiye Anlaşmasında Peygamberimiz (sav) Bismillahirrahmanirrahim yazdırınca henüz müslüman olmayan Süheyl (ra)besmeleye karşı çıktı. Ve 'Bismikeallahümme' de anlaşıldı. Ehak olan besmelenin yazılması idi ama ihtilaf olunca Hak olan bismikeallahümme de karar kılındı. Hak; ehaktan daha ehak oldu. 'Muhammedur Rasulullah ' ifadesi kabul görmeyince Efendimiz  ' Muhammed İbn-i Abdullah' lafzına razı oldu. Çünkü o da Hak. Ehak olan o anlaşmaya Muhammedur  Rasulullah yazılması idi ama orada ihtilaf çıkınca Hak olan 'Abdullah 'ın oğlu Muhammed' lafzı yazıldı. Şimdi Hak' da ittifak edildi. Hak;ehakdan daha ehak oldu. Zaten Anlaşmanın neticelerini okuyunca Üstadın bu ifadelerinin ne kadar hakikatli olduğunu görmüş oluyoruz. Vesselam

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...