"Geçici ve zulümatlı ve boğucu olan ahval-i dünyeviye içinde, elbette teneffüse pek çok muhtaçtır ve ancak namazın penceresiyle nefes alabilir." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsanın bütün duyguları ahiret âlemine göre tanzim edilmiştir. Dünya insanın arzularını tatmin edecek bir mekân değildir. Nasıl ki insanı küçük bir yere hapsetseniz bunalır. Aynı şekilde insanın ahirete bakan binlerce manevi latifeleri, ahirete nispetle bir zindan hükmünde olan dünyada boğuluyorlar ve bir nefes almak istiyorlar.

İşte başta namaz olmak üzere ibadetler, insan için bir nefes almak, bir teneffüs yapmak hükmündedir. Zira bu ibadetler dünya ile ahiret arasında bir köprü, bir pencere, bir tünel gibidir. İnsan bu ibadetler sayesinde o âlemler ile irtibata geçebiliyor.

Bir mümin namaza tekbir alıp başlayınca, dünya arkasında kalır, Allah’ın huzurunda divana durur. Bu yüzden "Namaz müminin miracıdır." denilmiştir.

İnsan namaz vasıtası ile Allah’a hitap ediyor ve ona arz-ı hacette bulunuyor. Bundan daha güzel ve daha mükemmel bir teneffüs olamaz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...