"Kainatın cennet-i aladaki ehl-i temaşaya sermedi manzaraları göstermek için mütemadiyen işleyen bir fotoğraf olması" ne anlama geliyor? Cennet ehli neden dünya hadiselerini temaşa ediyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Dünyadaki değişim ve dönüşümün çok hikmetleri var. Bunlardan en önemlisi, Allah (c.c.) isim ve sıfatlarının tecellilerini gösterip ilan etmek için, mevcudatı sürekli değiştirip tazelendiriyor. Ta ki dikkatler bu merkezde toplansın.

Malum, sinema sahnelerinin sürekli değişmesi, hem maksadı göstermek, hem de seyircilerin dikkatini çekmek içindir. Yoksa tek ve sabit bir manzara bir müddet sonra seyircileri sıkar ve bıkkınlık verir ve maksat ülfet perdesi altında gizlenmeye başlar.

Diğer bir hikmet ise, varlık sahnesine girmeyi bekleyen mevcudata yer açmak ve onların zaman sahnesine çıkmasını temin etmek için, sürekli değiştirip tazelendiriyor. Manasını gösterip gidenlerin kaydedilmesi ise, diğer bir alemde bir levha ve manzara olarak gösterilebilmesi içindir.

Demek her şeyin resimlerinin çekilmesi ve bir levha suretinde kaydedilmesi, bir cihetle o manzaraların beka kazanması ve daimi olma halleridir. Yani ahiret aleminde hatıra ve müze şeklinde muhafaza ediliyorlar. Muhafaza etmek, ahirette seyretmek içindir.

İnsanın, dünyada ülfet ve ünsiyet ettiği şeyleri cennette sinema şeklinde seyretmek istemesi, çok manidar ve kuvvetli bir arzudur. Türkiye’deki tarihi eserleri görmek için ta Amerika’dan buraya masraf edip gelmek, bu duygunun ne kadar esaslı bir duygu olduğunu gösterir. İnsan da cennette dünya ve dünyadaki hadiseleri bir müze tadında seyretmek isteyecektir. Bu yüzden kainatın her ahvali kayıt altına alınıyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...