Dağların tarak gibi; gazat-ı muzırrayı tersip edip havayı tasfiye etmesini açar mısınız?

Soru Detayı

- Farklı meselelerde geçen, "dağların gazat-ı muzırrayı tarak gibi toplaması ve temizlemesi" nasıl oluyor?
- Bu olay henüz bilimsel olarak bulunmuş mudur?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Su ve hava ve toprağın direği ve kazığı dağlardır. Zira dağlar suyun mahzeni, havanın tarağı (gazat-ı muzırrayı tersib edip havayı tasfiye eder) ve toprağın hamisi (bataklıktan ve denizin istilâsından muhafaza eder) ve sair levazımat-ı hayat-ı insaniyenin hazinesi olarak fehmeder. Şu koca dağları şu suretle hane-i hayatımız olan zemine direk yapan ve maişetimize hazinedar tayin eden Sâni-i Zü’l-Celâl ve’l-İkrâma, kemâl-i tazimle hamd ü senâ eder." (Sözler, Yirmi Beşinci Söz, Birinci Şule, İkinci Şua)

Dağlar, havayı tarak gibi tarayıp temizlerken, bir yandan da maden ve sulara hazine ve ambarlık yaparlar. Yeryüzünü sarsıntıdan korurlar. Yeryüzüne çakılmış birer çadır direk vazifesi görürler.

“Yer onları sarsmasın diye, onun üstünde sabit dağlar yarattık ve doğru gidebilmeleri için orada geniş yollar açtık.” (Enbiya, 21/31)

“O gökleri görebildiğiniz bir direk olmaksızın yarattı. Yere de sizi sarsmasın diye sağlam ve yüksek dağlar koydu ve orada her çeşit canlıları yaydı.” (Lokman, 31/10)

Diğer yandan dağlarda sıcaklığın azalmasıyla birlikte nemlilik de artar. Fazla nem ise yoğun bir bitki tabakasının meydana gelmesine yol açar ve iklimi müsbet yönde etkiler.

Üstünde yetişen bitki çeşitlerinin zenginliği, havasının temizliği, insan sağlığı için çok lüzumlu olan oksijeni yayması, kirli havayı temizlemesi dağların bilinen umumi faydalarıdır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

a.celilarslan

Allah razı olsun :)

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Ömer faruk SK

"Diğer yandan dağlarda sıcaklığın azalmasıyla birlikte nemlilik de artar. Fazla nem ise yoğun bir bitki tabakasının meydana gelmesine yol açar ve iklimi müsbet yönde etkiler."

hocam böyle demişsiniz ama kaynaklarda dağlarda nemin az olduğu geçiyor. Dağların havayı temizlemesi meselesine her ne kadar baksam da bir yerde bulamadım mantığını da kavrayamadım, dağlar havayı nasıl temziliyor bunun herkesin anlayabileceği bilimsel bir izahı yok mu ben mi yanlış anlıyorum? Bir yardımcı olun İnşAllah.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Mehmet Selim)

Cevapta şöyle bir paragraf var: Üstünde yetişen bitki çeşitlerinin zenginliği, havasının temizliği, insan sağlığı için çok lüzumlu olan oksijeni yayması, kirli havayı temizlemesi dağların bilinen umumî faydalarıdır.

Aslında Üstadımızın verdiği bazı beyanatlar ve işaretler ilme de ışık tuttuğu noktasında ciddi çalışmalar yapılması gerekir. Bu verdiğimiz beyanatlar dışında belki de anlatılmak istenen ve işaret edilen başka noktalar da bulunabilir. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Ömer faruk SK

evet kardeş ben de bu kanaatteyim üstadın söylediği bilime ışık tutacak beyanları var. Mesela güneşin dönmesinin bir enerji oluşturduğunu ve bu enerjinin bir kuvvete dönüşerek etrafındaki gezegenleri yörüngelerinde ayakta tuttuğunu söylüyor. Eğer güneş dursa etrafındaki gezegenler dağılır diyor. Bu görüşte gerçekten bilime ışık tutan bir görüş ve pek de öyle bilinen bir şey değil diye biliyorum. Bakalım İnşAllah ileride üstadın bahsettiği mananın tam halini de görürüz. En olmadı ahirette sorarız İnşAllah :)

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
şeref askar

Dağlar üstündeki bitkiler ve ağaçlar oksijeni ürettiği gibi, vadiler vasıtasıyla havaya yön verip rüzgarla tarağın dişleri hükmündeki ağaçlar ile zararlı ve TOZLU havayı temizlemesi...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...