"Hakikat-i Muhammediye" ile "Hakikat-i Ahmediye" arasında fark var mıdır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Hakikat-ı Muhammediye" Peygamber Efendimiz (asm)'in risalet ve nübüvvet yönünü ifade ederken, "Hakikat-ı Ahmediye" ise Peygamber Efendimiz (asm)'in velayet yönünü ifade eder.

Nübüvvet yirmi üç yıl sürmüş ve bitmiştir, ama velayet Peygamber Efendimiz (asm)'in gelmiş ve gelecek bütün ömrünü ve kulluğunu ifade eden bir kavramdır. Mesela kırk yaşından önceki hayatı velayet ile ifade edileceği gibi, ölümünden sonra kıyamete kadarki süreç de velayetini ifade eder.

"Risalet" Allah’ın Peygamberimiz (asm)'e vehbi bir inayeti iken -ki bu Hakikat-i Muhammediye ile ifade edilir- velayet de Peygamber Efendimiz (asm)'in Allah’a olan kesbi bir yakınlığıdır ki, bu da Hakikat-ı Ahmediye olarak ifade edilir.

Hülasa:

Hakikat-i Muhammed (asm) ifadesi, Allah tarafından övülmüş demektir ve aynı zamanda Allah’a çok hamd eden manalarına gelir. Peygamber Efendimiz (asm)'in nübüvvet ve risalet yüzünü temsil eden bir isimdir.

Hakikat-i Ahmed (asm) ifadesi ise, Peygamber Efendimiz (asm)'in velayet ve kulluk yüzünü temsil ediyor. Yani Allah katındaki makam ve mevkisine işaret eden bir isimdir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...