"Hakiki münevver ve müttehid olarak, kervan-ı beni beşere pişdarlık edeceğiz." Bu bir ümit mi ve ne zaman göreceğiz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Başımızdan rezâil ve ihtilâfatın gubarını silkip, hakikî münevver ve müttehid olarak kervân-ı benî beşere pîşdârlık edeceğiz. Biz, en şedit, en kavî ve en bâkî hayatı intaç eden öyle bir ölümden korkmayız. Biz ölsek de İslâmiyet sağ kalır. O millet-i kudsiye sağ olsun."(1)

Bu, istikbal açısından bir ümit değil, realitedir. Zira medeniyetler de tıpkı insanlar gibi doğar büyür ve ölür. Sonra başka bir medeniyet devreye girer, aynı işlemi devam ettirir. Bu, kainatın değişmez bir kanunudur.

Nasıl Osmanlı doğdu, büyüdü ve en sonunda yıkıldı ise, aynı şekilde Avrupa’nın zulmet ile karışık şu medeniyeti de doğup büyümesi gibi, ölmesi de mukadderdir. Onun arkasından İslam medeniyetinin yeniden hakimiyeti muhakkaktır. Hâlihazırdaki sosyal ve siyasi çalkantılar, Türkiye’nin arınma süreci, Arap ülkelerindeki bahar esintileri inşallah bu medeniyetin tekrar tomurcuklanmasının sıkıntılarıdır.

Bizler bu hayırlı doğumun gelmesini istiyorsak, başımızda rezillikleri ve ihtilaflıkların toz ve toprağını silkeleyerek, hakiki nurlanmış ve birleşmiş olarak insanlık kervanına önderlik edeceğiz.

(1) bk. Münazarat, Sualler ve Cevaplar.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...