"Müsavat ise, fazilet ve şerefte değildir, hukuktadır. Hukukta ise şah ve gedâ birdir." Hukukun her alanında mümin ile gayri müslim eşit midir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Mutlak eşitlik ancak hukukta olur. Yani kanun önünde, sosyal statü ve mevki ne olursa olsun herkes eşittir. Başbakan için ayrı, vatandaş için ayrı bir hukuk ve kanun anlayışı olmaz.

Diğer alanlarda, yani fazilette, meziyette, gayrette, ilimde, amelde, statüde vesaire de insanların bir tarağın dişleri gibi eşit olması mümkün değildir. Çünkü her insanın sahip olduğu kabiliyet ve meziyet farklı farklıdır.

Birisi vardır bin kişinin yapabileceği işi tek başına yapar, birisi vardır burnunun dibini göremez. Şimdi bu kabiliyetteki iki kişiyi aynı statüye koymak zulüm olur. Ama bu iki kişi hukuk ve kanun önünde eşittir.

Kanun önünde herkesin eşit olması ile kanunun içeriği ve hükümleri farklı şeylerdir. Üstadımız burada kanun önünde herkesin eşit olması gerektiğini vurguluyor. Müslim ile gayri müslim her konuda eşittir, demiyor.

Hiçbir insan, yaratılıştan gelme bir üstünlük iddiasıyla diğerine tahakküm edemez. Her insan temel insan haklarına sahiptir ve bu konuda her insan eşittir. Fıkıhtaki bazı özel durumları bahane ederek, hukuğun bu temel ilkesi çiğnenemez.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...