"Hakka hizmet; büyük, ağır bir defineyi taşımak ve muhafaza etmek gibidir." ifadesini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Ağır bir yükü kaldırmak veya taşımak için ne kadar insan yardıma gelirse, onun kaldırılması ve taşınması o kadar kolay olur. Aynı şekilde hakka ve imana hizmet etmek de çok kıymetli, ama çok ağır bir defineyi taşımak gibidir. Bu hususta ne kadar eller yardıma koşar ise o yük de hafifler ve taşınması kolay olur.

Yardıma gelenleri kıskanmak ve rakip görmek akıl kârı değildir. Şayet böyle düşünülecek olursa, hakka ve imana hizmet Allah için değil, başka sebepler için olur ki, bu da Allah katında makbul olmaz. Kötü niyetli nazarlar bu samimiyetsiz rekabet halinden farklı manalar çıkarırlar ve çıkarıyorlar. Hakikat definesinin taşınmasında samimiyetsiz davrananlar, dini kendi nefsinin tatmininde veya menfaatinde kullananlar, suçlamalara ve tenkitlere maruz kalıyorlar.

İman ve Kur'ân hizmetinde bu ağır suçlamalara ve ithamlara maruz kalmamak için, kardeşler arasında ihlas, uhuvvet, birlik ve beraberlik olmalıdır. İman hizmetinde bulunan bütün kardeşimize taraftar olmamız gerekir. Kardeşimizin elinde bir hakikat tebarüz etse, buna memnun olmak iman ve ihlasın gereğidir. İşte iman ve Kur'ân hizmetinde hareket eden herkes bu olgunluğu göstermeli ve başkalarına da örnek olmalıdır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...