"Hakkımızdaki inâyet-i İlâhiye onların menfaati için geri bıraktı. Ve yirmi gün kadar, bizim bu vaziyetimiz lâzım ve elzemdir." Bu bahsi açar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Aziz, sıddık kardeşlerim,

"Ben bugün yalnız iki üç kardeşimizin tahliyelerini isterdim. Fakat hakkımızdaki inâyet-i İlâhiye onların menfaati için geri bıraktı. Ve yirmi gün kadar, bizim bu vaziyetimiz lâzım ve elzemdir."

"Çünkü bu bayramda beraber bulunmamız hem bize, hem Nurlara, hem hizmetimize, hem mânevî ve maddî istirahatimize ve hacıların dualarından tam bir hisse almamıza ve Ankara'ya gönderilen Risale-i Nur'un müsadereden kurtulmasına ve bizim mazlumiyetimize acıyıp Nurlara sarılanların çoğalmasına ve hazır büyük hatâlara rıza ile vatan ve millet ve din hâinlerine dehalet etmediğimize bir hüccet olması lâzımdı."(1)

Üstad Hazretleri Nur talebelerinin tahliye edilmeyip, yirmi gün daha hapiste kalmalarının manevî faydalarını ve hikmetlerini izah ediyor.

Nur talebeleri dışarıda olsa, sürekli bir tarassut ve takip olacak; bu da ister istemez onları huzursuz edecek.

Yine Nur talebeleri dışarıda olsa, hacıların dualarına tam mazhar olamayacaklar. Çünkü zulmen hapse atılmış bir mazlumun hacıların duasına hissedar olması ile her hangi bir sıkıntıya maruz kalmayan bir insanın hissedar olması aynı olmaz.

Nur talebeleri dışarıda olsalar, Ankara'ya gönderilen Risale-i Nur'un müsadereden (toplatılacaktı) kurtulmaları zor olurdu. Zira hükûmet, eserden ziyade, eser sahibi ile ilgileniyor. Eser sahibi içeride olursa, eserler biraz daha serbest kalır.

Nur talebeleri dışarıda olsa, bizim mazlumiyetimize acıyıp Nurlara sarılanların çoğalmasına da engel olacaktı. Bu millet her ne kadar gafil de olsa mazlumun daima yanında yer alır.

Hazır büyük hatalara rıza ile vatan ve millet ve din hainlerine dehalet etmediğimize bir hüccet olması lâzımdı. Nur talebelerinin hapiste olması, o zamanın zalimlerine boyun eğmediklerinin bir bir delili olmuş oluyor.

(1) bk. Şualar, On Dördüncü Şua, Muhtelif Mektuplar.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

k.toprak
Allah zerrelerin adedince sizlerden razı olsun ,insi cinni düşmanların şerlerinden korusun
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
k.toprak
Bu bahsi sizlerin açıklamasıyla daha iyi anlamış oldum,Bediüzzaman Hazretleri kader meselelerinde ince kavrayışlarla önümüze derya sunuyor Allah ondanda ebeden razı olsun.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...