"Halbuki erkeklerin kahramanlıkları mukabelesiz olamıyor; belki yüz cihette mukabele istiyorlar. Hiç olmazsa şan ve şeref istiyorlar." cümlelerini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Şimdi terbiye-i İslâmiyeden ve a'mâl-i uhreviyeden en kıymetli ve en lüzumlu esas, ihlâstır. Bu çeşit şefkatteki kahramanlıkta o hakikî ihlâs bulunuyor. Eğer bu iki nokta o mübarek taifede inkişafa başlasa, daire-i İslâmiyede pek büyük bir saadete medar olur. Halbuki erkeklerin kahramanlıkları mukabelesiz olamıyor; belki yüz cihette mukabele istiyorlar. Hiç olmazsa şan ve şeref istiyorlar."(1)

Burada Üstad Hazretleri erkek fıtratı ile kadın fıtratı arasında, şefkatten gelen ihlası mukayese ediyor. Kadınların fıtratındaki şefkate ve ondan hasıl olan samimiyete erkekler yetişemiyor. Bir anne yavrusuna katışıksız ve safi ve samimiyetle hizmet eder ve onun için gerekse canını verir. Baba da yavrusuna şefkatlidir, lakin annenin o safi ve katışıksız samimiyetinin derecesine çıkamıyor, yetişemiyor. Erkek, yavrusuna karşı fedakarlık noktasında anne gibi tam samimi olamıyor, fedakarlığının karşısında beklenti içinde oluyor ki, bu da ihlasın kemaline yakışmıyor.

Mesela, baba evladına mal biriktirir, ondan bir fiske işitse hemen "Ben şöyle yaptım da sen böyle yaptın..." diyerek mukabele hissini sergiler. Ama anne yavrusuna bir şey yaptığı zaman hiçbir mukabele gözetmez, gözetse de dilde gözetir, gönlünde yavrusuna karşı tam bir samimiyet içindedir.

Bu sebeple bizim kültürümüzde şöyle bir laf vardır; annenin değil de babanın bedduası tutar, zira anne beddua etse de dilde kalır, kalbi asla diline iştirak etmez, ama baba beddua ettiği zaman kalbi diline iştirak edebilir.

Özet olarak, erkek şefkatte ve şefkatten gelen ihlasta asla kadına yetişemez, manası izah ediliyor.

(1) bk. Lem'alar, Yirmi Dördüncü Lem'a.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...