"Halbuki güzel, hayattar, revnaktar, bütün kışırsız, lüb ve kabuksuz iç olan cennette..." ifadesine göre, dünyadaki güzellikler nakıs demektir; burayı açar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Dünyadaki güzellikler aslında nakıs değil, dünyaya göre en güzelidir. Dünyada yaratılan her şey, dünyaya göre güzeldir. Ancak, insanların ekseriyeti dünyadaki güzelliklerin her çeşidini, her inceliğini görüp zevk edecek bir imana, bir ihataya ulaşamıyorlar. Bu yüzden güzelliği sadece zahirî manzaraya hasrediyorlar. İnsanların bu noksan bakış açısı, kâinatın güzelliklerini yok etmiyor; sadece insanın âleminde o güzellikleri örtüyor.

Yine de dünyadaki güzellikler; cennete kıyasla sönüktür, gölgedir ve tadımlıktır. Bu mesele farklıdır ve konumuzun dışındadır. Üstadımızın asıl dikkat çekmek istediği nokta; insanların güzellik anlayışını sadece zahirî manzaraya hasretmesidir. Hâlbuki güzelliğin çeşitleri çoktur ve hepsinin ayrı bir lezzeti vardır.

Ağacın dış güzelliğinin yanında, içindeki işleyen fabrika açısından da bir iç güzelliği vardır. Göz ağacın dış güzelliğini okurken, akıl da tefekkür ile ağacın iç güzelliğini okumalıdır. İçte çalışan fabrikanın, topraktan kökler vasıtası ile besin ve mineralleri çekmesi; sonra yavrusu hükmünde olan meyve ve yaprağa ulaştırması en az dış güzellik kadar harika hakikatlerdir vesselam...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...