"Cemîl-i Zülcelâlin bütün isimleri, "Esmâü’l-Hüsnâ" tabir-i Samedânîsiyle gösteriyor ki, güzeldirler." Kahhar gibi Celalî isimlerin güzelliğini nasıl anlayabiliriz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Def'i şer celb-i nef'a racihtir." yani şerrin def' ve izale edilmesi faydanın temininden önde gelir. Bu nedenle kafirleri yapacakları kötülüklerden korkutacak ve ahirette cezalandıracak İlahi isim ve sıfatlar, elbette güzeldirler. Bir ülkenin milli eğitim bakanlığı ne kadar güzelse, savunma bakanlığı da o kadar güzeldir. Bir insanın şefkat ve iyilikleri ne kadar güzel ve faydalıysa, haklı yerde kullanılacak gazap ve savaşçı halleri de o kadar güzel ve faydalıdır.

İşte Allah'ın bütün isimleri hikmet, adalet ve şefkatle iş yaptıkları ve doğru yerde tecelli ettikleri için güzeldirler.

Güzelliği sadece fiziki düzgünlük, maddi estetik olarak algılamak yanlış olur. Güzelliğin maddi manevi, somut soyut, çok kısımları ve çeşitleri vardır.

Mesela, annenin evladına olan şefkati babanın fiziki güzelliğinden daha değerli daha üstün bir güzelliktir. Zulme uğramış bir adamın hakkını zalimden almak ve zalimi kahrederek cezalandırmak güzelliğin manevi ve soyut bir boyutudur.

Küfür, inkar, tecavüz vesaire gibi kötü ve dehşetli suçları Kahhar ismi ile cezalandırmak, Kahhar isminin manevi bir kemali manevi bir güzelliğidir. Cemil ismi nasıl cenneti yaratarak güzelliklerini sergiliyor ise Celil ismi de zalim ve kafirleri cezalandırmak için cehennemi yaratarak güzelliğini sergilemiş oluyor.

İnsana mutluluk veren, insanı memnun eden her şey güzeldir. Mazlumun mutluluğu zalimin kahrolmasındadır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...