"Hâlıkınız bir, Mâlikiniz bir,.. Bine kadar bir, bir... Peygamberiniz bir, dininiz bir,.. Yüze kadar bir, bir..." Burada bin, yüz gibi rakamla alakalı ifadeler neden kullanılıyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Sayı ve rakamlar, hayatımızın vazgeçilmez temel ihtiyaçlarıdır. Rakamlar olmazsa hayatımız felç olur; ticaret yapılamaz, mantık kurulamaz, fen ve teknoloji sahasında terakki olunamaz. Birçok saha sayı ve rakamlar ile hayat buluyor, onunla ayakta duruyor.

Kelime-i tevhid bile rakamla mana kazanıyor; "Allah birdir!.." derken, yine rakam vasıta olarak kullanılıyor. Risale-i Nur'un rakamları kullanması da aynı ihtiyaçtan dolayıdır.

"Hem Peygamberiniz bir, dininiz bir…" diye sıralarken, mecburen rakamlar devreye giriyor. Yani bizi birbirimize bağlayan o kadar çok birlik noktaları var ki saymakla bitmez, denilerek kardeşliğin ehemmiyeti nazara veriliyor.

Rabbimiz ile ilgili bin birlik meselesi, Cevşen-i Kebir'de geçen binbir ism-i ilahi kast edilir. Peygamber ve kitabımız bir meselesinde dinin ve manevi birliğimizin yüz vecihle olduğu kastedilir. Vatan ve köy birliği ile kastedilen mana; bizi maddi ve şahsi noktada birbirimize bağlayan bağların diğerlerine göre daha az, lakin onların da birer kuvvetli bağ olduğunu ilan etmek içindir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...