Block title
Block content

"Hangi şeye dikkat etsen, şehadet eder ki, bu fâniden sonra bir bâki var." cümlesini izah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Halbuki, eğer yalnız bu meydandan başka âli, daimî bir yer bulunmazsa, şu muhkem defter, o kat’î cüzdan, bütün bütün mânâsız olur. Hem şu muhterem zabit ve mükerrem kumandan ve muazzez reis, bütün ahaliden aşağı, herkesten daha bedbaht, daha biçare, daha zelil, daha musibetli, daha fakir, daha zayıf bir derekeye düşer. İşte buna kıyas et. Hangi şeye dikkat etsen, şehadet eder ki, bu fâniden sonra bir bâki var."(1) 

Yani kainatı ve gidişatını dikkatlice incelediğimizde, her şeyin ahiret hayatına işaret ettiğini görürüz. Kainat ve içindekiler âdeta ahirete işaret eden bir işaret levhası niteliğindedir. Hangi şeye baksak ahireti gösteriyor demektir.

Mesela, insanın duygu ve cihazlarına baktığımızda bu duygu ve cihazlar hâl dili ile bize; "Biz ahiret için dizayn edilmişiz, biz bu gelip geçici dünya ile tatmin olmayız." demektedirler. Hatta insanın en zayıf duygusu hayal bile bu dünya ile mutmain olmuyor, olamıyor.

Anne karnındaki bir çocukla iletişim kurmamız mümkün olmuş olsa idi ona "Şu el, ayak, ağız, göz, kulak, vesaire gibi cihazların bu daracık rahimde işe yarıyor mu?" diye sorsak, çocuk bize "Bu cihazlar bura için değil, daha geniş bir dünya hayatı için verilmiş." diyecektir. Çünkü cihazların yapısı ve dizaynı anne karnına uygun düşmüyor. Mesela, ayaklarını anne karnında kullanamaz, ayaklar geniş cadde ve ovalar için lazım.

İnsanoğlu da aynı anne karnındaki bir bebek gibidir. İnsanın binlerce duygu ve cihazı bu kısacık dünya hayatı ile tatmin olamıyor, umduğunu bulamıyor. Demek bu cihazların tatmin olabileceği bir alemin bir ahiretin olması gerekiyor. Her insanın en büyük arzu ve isteği ebedi yaşamaktır, ama dünya hayatı fanidir. Demek bu istek ve arzunun karşılık bulacağı bir alem gerekiyor, o alem ise ahirettir.   

(1) bk. Sözler, Onuncu Söz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

erkandino
Allah razı olsun çok teşekkur ederim
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...