"Hatta hayat ve ruh ve nur ve vücut, iki vecihleri şeffaf ve güzel olduğundan, mülken ve melekûten vasıtasız dest-i kudretten çıkıyorlar." Nasıl oluyor veya nasıl anlamak lazım?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Hayatın vasıtasız yaratıldığının en açık delili, canlıların hizmetine verilen ve onların ihtiyaçlarına koşan eşyanın cansız olmalarıdır. Canlıları hayalen bir kenara çektiğimizde geriye cansızlar âlemi kalır. Hayatı cansız eşyanın veremeyeceği çok açıktır.

Ruh da sebepsiz yaratılıyor. Anne-baba bedenin yaratılmasında sebep görevi yapıyorlar. Ruh ise insan ana rahmindeki gelişimini sürdürürken belli bir süre sonra, bedene ruh ilka ediliyor. Bu dönemde, insanın teşekkül halindeki bedeni annesinin bedeninden beslenmektedir, ama ruhu anne ruhundan bir şey alıyor değildir.

Nur da sebepsiz meydana gelir. İman ve hidayet en büyük nurdur. Peygamberler ve mürşitler bu nurun bize ulaşmasına vesile olurlar, ama hidayete erdiren, doğru yola ileten ancak Allah’tır. Şu ayet-i kerîme bunu açıkça ders vermektedir: “Doğrusu sen sevdiğine hidayet veremezsin. Fakat Allah, kimi dilerse hidayet verir ve hidayete erecekleri o, daha iyi bilir.” (Kasas Sûresi, 56)

Vücud, varlık demektir, Yokluk varlığın evveli olabilir ama sebebi olamaz. İbda yoluyla yaratılan bütün varlıklar yoktan yaratılmışlardır. İnşa yoluyla yaratılan her şeyin de bir başlangıç noktası vardır. O noktadan önce yoklukta olduğu ve Allah’ın iradesiyle varlık sahasına geçtiği açıktır. Ancak, varlığa ilk adım atıldıktan sonraki safhalarda o varlığın gelişmesi inşa yoluyla ve safhalar halinde olmaktadır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...