"Hatta o tabakanın ami evliyaları sair tabakanın has velilerinden daha muhteşem görünüyordu.." İzah eder misiniz? "Sair tabakat" kimlerdir? Sünnet-i Seniyyenin dışında bir yol var mı ki?..

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Burada, tasavvufta sadece Resulullah Efendimiz (asm)’in bizlere tevatüren bıraktığı ibadet ve muamelattaki âdetlerine ittiba eden ve sünnet-i seniyye ile takva üzere yaşayan evliyalarla; yine tasavvufun içerisinde olup tasavvuftaki örfden gelen evrad, ezkar, ibadet ve muamelatta daha gayretli, faal ve ciddi mücahede edenlerin mukayesesi yapılıyor.

Her veli kendisinde daha çok hangi esmâ tecelli etmiş ise zikrinde onu ön planda tutar. Bu zikirlerin hepsi güzeldir, hepsi Allah’ı hatırlatır, hepsi sevaplı ve feyizlidir. Ancak, bunlar bizzat Peygamber Efendimiz (asm)'in yaptığı tesbihlerden feyizce daha aşağı mertebededirler.

Sabah namazının sünneti ve farzı olarak kıldığımız ikişer rekât namazlarla, her hangi bir zamanda Allah rızası için kıldığımız iki rekât namazı mukayese edelim. Görünüşte hepsi ikişer rekâttırlar ama aralarında feyiz ve sevap noktasında azim fark vardır. Sünnet farzla mukayese edilemeyeceği gibi, kıldığımız nafile namazlar da sünnetle mukayese edilemez. Bu durum zikirler için de geçerlidir.

Sünnetin azamet ve haşmetini gören evliya, mizaçlarını buharlaştırarak tamamen sünnette fena olmuşlardır. Hususiliklerini sünnetin umumi nurunda ve azametinde eritip tam bir teslimiyet göstermişler. Böylece parlak bir mevki ve makam elde etmişler.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

burak baba 66
evet doğru
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...