Hayat-ı içtimaiyeye niye giriyoruz? Kendi halimizde yaşayıp gitsek ne olur; sosyal hayata girmeye zaruret mi var, veya iman hizmeti için o kadar günaha girilir mi?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsan medeni-i bitaptır. Yani toplumsal bir varlıktır. İsteseniz de istemeseniz de içtimai hayatın içine girmek zorundasınız. Sosyal hayata bizi sevk eden hizmet değildir ki, hizmeti bırakmamız halinde kendinizi tecrit edesiniz. Tam aksine, hizmetimiz bizi günahlardan muhafaza ediyor. Sosyal hayatın dışında kalmakla hayatın devam etmesi imkansızdır.

Şunu da unutmayalım ki, sosyal hayatın dışında da imtihan devam edecektir. En büyük düşmanımız olan nefis ve şeytan sadece sosyal hayatın içinde bize saldırmıyorlar. İçtima hayatın dışında da saldırılarını devam ettiriyorlar. Ayrıca Allah bizi imtihana tabi tutmakla, kendimizi geliştirmek için dünyaya göndermiş ve şeytanı bize musallat etmiştir. Allah irade etseydi, bizi cennette de bırakırdı. Sosyal hayatın günahlarından uzak bir yerdir cennet. Ancak murad-ı ilahı öyle olmamıştır.

Tek çare yine hizmettir. Zira başkasını kurtarma azmi ile kendimizi de korumuş olacağız inşaallah.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...