"Kendi vazifesi olan tebliğde dahil olmadığını ve lâzım da olmadığını ve onunla mükellef olmadığını bilmekle ihlâsa muvaffak olur." cümlesini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Müslümanın vazifesi, iman hakikatlerini insanlara en güzel bir şekilde tebliğ etmektir. İnsanların bu tebliği kabul etmesi, güzel karşılaması, güzel bir yaklaşım sergilemesi ,hatta takdir etmesi gibi sonuçlar Allah’a ait vazifelerdir. Müslüman bu gibi sonuçları düşünmekle sorumlu olmadığı gibi, ihlas ve samimiyete aykırı olduğu için riskleri de bulunuyor.

Yani bir Müslüman iman hakikatlerini tebliğ ederken, tebliğ ettiği kişilerden takdir almak güzel karşılanmak kabul edilmek için değil, sadece Allah’ın rızasını kazanmak niyeti ile hareket etmek zorundadır. Şayet tebliği insanlardan ilgi ve takdir görmek niyeti ile yaparsa, o zaman ihlas ve samimiyet zedelenmiş olur.

Herkes beni dinlesin, herkes beni takdir etsin, herkes bana yönelsin, herkes beni alkışlasın düşüncesi ihlas ve samimiyet ile bağdaşmaz. İnsanın duygu ve düşüncelerinde hem insanların teveccüh ve ilgisi hem de Allah’ın rızası beraber olamaz ve olmamalıdır. İnsan her işinde ve amelinde Allah’ın rızasını gözetmelidir; insanların ilgi ve teveccühü Allah’a ait bir vazifedir, insanı ilgilendirmez.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...