"Hazine-i rahmetin en kıymettar pırlantası ve kapıcısı zât-ı Ahmediye olduğu gibi, en birinci anahtarı dahi Bismillâhirrahmânirrahîmdir. Ve en kolay bir anahtarı da salâvattır." Bu ifadeleri izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

“Sen hem O’nun mülküsün, hem memlûküsün.” hakikatinde olduğu gibi, burada da Allah Resulü (asm.) hem rahmet hazinesinin en değerli pırlantası ve ahsen-i takvim manasını en ileri mertebesiyle gösteren en kıymetli cevheridir, hem de o rahmet hazinesine girmek ve o lütuflara mazhar olmak isteyenlere rehberlik etmek üzere Allah’ın tayin ettiği vazifeli memurudur. Ona uğramadan o hazineye girilemez.

Rahmete ermenin anahtarı besmeledir, yani Allah namına hareket etmek, her işini O’ndan yardım dileyerek, O’nun tayin ettiği esaslara uyarak yapmaya çalışmaktır; bize bu konuda rehberlik eden Allah Elçisi (asm.)'nin izinden gitmek ve ona rahmet duasında bulunmaktır.

Allah kâinatı ve bütün mahlûkatı Habib-i Ekrem Efendimiz (asm)'in yüzü suyu hürmetine yaratmıştır. Allah katında böyle ağırlığı ve değeri olan bir peygamberi araya koyarak yapılan dua ve talep elbette makbul olmak gerekir. Yani Allah’ın rahmet kapısını Allah Resulü (asm)’nün ismi ve şefaati ile çalmak en sağlam yoldur. Bunun en güzel vesilesi de duadan önce ve duadan sonra salâvat getirmektir. Zira “İki makbul dua arasında yapılan dua, kabul olur.” denilmiştir.

Allah’ın rahmetini üzerimize çekmenin en güzel ve kestirme yolu, O’nun katında en kıymetli ve değerli olan Habib-i Ekrem (asm)'ini araya koymak ve onun şefaati ile talep etmektir. Kâinatı onun için yarattığı halde, kâinatın içinden bir şeyi onun ismi hürmetine vermesi gayet makul ve tesirli bir yoldur. Salâvat ise bunun bir formülü şeklindedir.

Besmeledeki Rahman ve Rahim isimleri, Allah’ın sonsuz şefkat ve merhametini en güzel bir şekilde temsil eden iki unvandır. İnsan bu iki ismin manasını kâinatta güzelce okur ve o isimlerin hükmünce hayat sürerse, Rabbinin rızasına nail olur.

Rahman ve Rahim isimleri bir cihetle Allah’ın sonsuz rahmet ve şefkatinin anahtarı ve kapısı hükmündedir. Rahmet isteyen, bu iki ismin kapısından içeri girmelidir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

nur65058
Cenab-ı hak sizden ebediyen razı olsun.İnşaallah Allah'ın şefkatiyle tüm kapılar size açılır ve Peygamberimizin şefaatine mazhar olursunuz....
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...