"Hazine-i rahmetin en kıymettar pırlantası ve kapıcısı zât-ı Ahmediye olduğu gibi, en birinci anahtarı dahi Bismillâhirrahmânirrahîmdir. Ve en kolay bir anahtarı da salâvattır." Bu ifadeleri izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

“Sen hem O’nun mülküsün, hem memlûküsün.” hakikatinde olduğu gibi, burada da Allah Resulü (asm.) hem rahmet hazinesinin en değerli pırlantası ve ahsen-i takvim manasını en ileri mertebesiyle gösteren en kıymetli cevheridir, hem de o rahmet hazinesine girmek ve o lütuflara ermek isteyenlere rehberlik etmek üzere Allah’ın tayin ettiği vazifeli elçisidir. Ona uğramadan o hazineye girilemez.

Rahmete ermenin anahtarı besmeledir, yani Allah namına hareket etmek, her işini O’ndan yardım dileyerek, O’nun tayin ettiği esaslara uyarak yapmaya çalışmaktır; bize bu konuda rehberlik eden Allah Elçisi (asm.)'nin izinden gitmek ve ona rahmet duasında bulunmaktır.

Allah kâinatı ve bütün mahlûkatı Habib-i Ekrem Efendimiz (asm)'in hürmetine yaratmıştır. Allah katında böyle bir kıymeti ve itibarı olan bir peygamberi vesile ederek yapılan dua ve talep İnşaallah makbul olacaktır. Yani Allah’ın rahmet kapısını Allah Resulü (asm)’nün ismi ve şefaati ile çalmak en sağlam yoldur. Bunun en güzel vesilesi de duadan önce ve duadan sonra salâvat getirmektir. Zira “İki makbul dua arasında yapılan dua, kabul olur.”

Besmeledeki Rahmân ve Rahîm isimleri, Allah’ın sonsuz şefkat ve merhametini en güzel bir şekilde temsil eden iki unvandır. İnsan bu iki ismin manasını kâinatta güzelce okur ve o isimlerin hükmünce hayat sürerse, Rabbinin rızasına nail olur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

nur65058
Cenab-ı hak sizden ebediyen razı olsun.İnşaallah Allah'ın şefkatiyle tüm kapılar size açılır ve Peygamberimizin şefaatine mazhar olursunuz....
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...