"Hazret-i Ali’nin (r.a.) kemalat-ı şahsiyesi, o veraset-i nübüvvetten gelen o ziyade hisseyi hükümden iskat edemediği için..." cümlesini devamıyla izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Diğer üç halife dönemi, İslam dininin inşası ve Peygamber Efendimiz (asm)'in verasetinin bir devamı olduğu için, o dönemdeki hizmetlerde tam bir külliyet vardır. Yani üç halifenin dönemlerindeki harika hizmetler ve muvaffakiyetler, Hazreti Ali (r.a) dönemindekilerden kat kat fazladır. Hazreti Ali (r.a)'in şahsi kemalatı ve mükemmelliği bu hizmetleri geçemediği için, Ehl-i sünnet, diğer üç halifeyi İmam Ali (r.a)'den daha üstün ve daha faziletli görmüşlerdir.

Yani üç halifenin dönemindeki hizmetler ve dinin tesis vazifeleri, bütün ümmete şamil olmasından, ondan hasıl olan sevaplar Hz. Ali (r.a)'in şahsi kemalatından daha ağır geliyor.

Hz. Ali (r.a) döneminde, hizmet ve tesisten ziyade, dâhili mücadeleler olmuştur. Bu da hizmet noktasından, diğer üç halifenin gerisinde kalmasına sebebiyet vermiştir. Bu yüzden Hz. Ali (r.a), küllî sevap ve fazilet noktasından diğer üç halifeye yetişemiyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...