"Hazret-i İsa'nın vekâletini dâvâ eden bir devletle beraber dine istinat edip çok müstebidâne olan dinsizlik cereyanlarına..." Bu müspet ve menfi memleketler hangileridir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra 1918’de Rusya'da kurulan komünist rejim, dünyayı iki bloka ayırdı.

Bu komünist rejim, dinsizliği bütün dünyaya yaymaya başlayınca, karşı blok bu hareketi engellemek ve durdurmak için mücadeleye başladı. Belki bu iki blok mücadelesini sadece dinî bir gayrete bağlamak mübalağalı olsa da din de bu mücadelede ciddi bir sebep olmuştur.

Bu iki bloktan, bir taraf, Rusya’nın başını çektiği komünist blok, sınıf hareketi olduğundan her ülkeden ve milletten taraftar buldu. Hatta tamamen safına çektiği milletler oldu. Çin, Küba, Balkanlar gibi…

Diğer taraf ise, kapitalist olarak vasıflandırılan Almanya ve Amerika’nın başını çektiği bir kısım Avrupa devletlerinden teşekkül ediyordu.

Bu iki kutup ve blok, 1991’de komünist rejimin yıkılışına kadar mücadeleye devam ettiler. Burada en çok mücadele eden ve savaşan ise, Amerika ve Almanya olmuştur. Müsbet memleketleri bu ikisi olarak anlayabiliriz

Menfi ise, Rusya ve Çin'dir. Almanya, beyaz ordu namıyla, Rus’un kızıl ordusuna çok darbe vurmuştur. Hatta bunu da Hristiyanlık namına yaptığını ifade etmiştir.

Şimdi bazı saf niyetli ve dar görüşlü insanlar, tarihî hakikatleri ve şartları değerlendirmeden, şu anki Amerika ile o zamanki Amerika’yı karıştırıyor, meseleye siyasî mülahazalar ile bakıp, Üstad’a, Amerika yanlısı ya da batı taraftarı diye çirkin saldırılar yapıyorlar.

O zamandaki şartlar, iki kutup, iki blok olmayı iktiza ediyordu. Bir de Üstad, meseleyi, siyasî bir gayretten ziyade, dinî bir mülahaza ile değerlendiriyor.

Onun için Türk hükümeti de NATO ittifakına girerek safını, sağ blok olarak belirlemiştir. Yani bir nevi Üstad'ın düşündüğü gibi hareket etmiştir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

ebulemin
Her dediğinize katılıyorum amma, şu cümlenize katılmıyorum, ...şu anki Amerika ile o zaman ki amerikayı karıştırıp... şu an ki Amerika ile o zaman ki Amerika arasında bir fark yok ki. Şimdiki Amerika yine Komunist Rus düşmanı, değişen bir şey yok. Zaman en iyi müfessirdir. Rusya eski Rusyalığından birşey kaybetmiş değil. Yeniden başını kımıldatmaya başladı. Amerika bundan rahatsız olduğuna göre demekki değişen pek birşey yok. yani Hz. isaya vekalet eden devlet bence büyük ihtimalle ABD. Çünkü dünyada ki bütün dinsizler ABD ye düşmanlar. ve bunu her fırsatta açığa vururlar.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
CihanY

Allah sizden razi olsun.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...