"Hazret-i İsa'nın vekâletini dâvâ eden bir devletle beraber dine istinat edip çok müstebidâne olan dinsizlik cereyanlarına..." Bu müspet ve menfi memleketler hangileridir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra 1918’de Rusya'da kurulan komünist rejim, dünyayı iki kutba, iki blok’a ayırdı.

Bu komünist rejim, dinsizliği bütün dünyaya yaymaya başlayınca, karşı blok ise bu hareketi engellemek ve durdurmak için mücadeleye başladı. Belki bu iki blok mücadelesini sadece dini bir gayrete bağlamak abartılı olursa da din de bu mücadelede ciddi bir sebep olmuştur.

Bu iki bloktan, bir taraf, Rusya’nın başını çektiği komünist blok, sınıf hareketi olduğundan her ülke ve millette taraftar buldu. Hatta tamamen safına çektiği milletler oldu. Çin, Küba, Balkanlar gibi…

Diğer taraf ise, kapitalist olarak vasıflandırılan Almanya ve Amerikanın başını çektiği bir kısım Avrupa devletlerinden oluşuyordu.

Bu iki kutup ve blok, 1991 de komünist rejimin yıkılışına kadar mücadeleye devam ettiler. Burada en çok mücadele eden ve savaşan ise, Amerika ve Almanya olmuştur. Müspet memleketleri bu ikisi olarak anlayabiliriz

Menfi ise, Rusya ve Çin'dir. Almanya, beyaz ordu namıyla, Rus’un kızıl ordusuna çok darbe vurmuştur. Hatta bunu da Hristiyanlık namına yaptığını ifade etmiştir.

Şimdi bazı saf niyetli ve dar bakışlı insanlar, tarihi gerçek ve şartları değerlendirmeden, şu anki Amerika ile o zamanki Amerika’yı karıştırıp, siyasi mülahazalar ile meseleye bakıp, Üstad’a, Amerika yanlısı ya da batı taraftarı diye çirkin saldırılar yapıyorlar.

O zamandaki şartlar, iki kutup, iki blok olmayı iktiza ediyordu. Bir de Üstat, siyasi bir gayretten ziyade dini bir mülahaza ile değerlendiriyor meseleyi.

Onun için Türk hükümeti de NATO ittifakına girerek safını, sağ blok olarak belirlemiştir. Yani bir nevi Üstad'ın düşündüğü gibi hareket etmiştir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

ebulemin
Her dediğinize katılıyorum amma, şu cümlenize katılmıyorum, ...şu anki Amerika ile o zaman ki amerikayı karıştırıp... şu an ki Amerika ile o zaman ki Amerika arasında bir fark yok ki. Şimdiki Amerika yine Komunist Rus düşmanı, değişen bir şey yok. Zaman en iyi müfessirdir. Rusya eski Rusyalığından birşey kaybetmiş değil. Yeniden başını kımıldatmaya başladı. Amerika bundan rahatsız olduğuna göre demekki değişen pek birşey yok. yani Hz. isaya vekalet eden devlet bence büyük ihtimalle ABD. Çünkü dünyada ki bütün dinsizler ABD ye düşmanlar. ve bunu her fırsatta açığa vururlar.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
CihanY

Allah sizden razi olsun.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...