"Hem o nazik kıymettar aletler, mizanlar, istimal edilecek şahane madenler ve işler bulmadığından, bütün bütün kıymetten düşecekler." cümlesini açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsana emanet olarak verilen ruh, akıl, kalp, göz, kulak gibi binlerce duygu ve cihazlar Allah yolunda ve gayesine uygun olarak kullanılmazsa kıymetten düşer bayağı ve adi bir meta hükmüne geçer.

İnsanın mahiyetine takılan yüksek duygular ve cihazlar, dünyanın fani ve adi meselelerine sarf etmek için verilmemiştir. Onlar Allah’ı tanımak, O’na kul olmak ve saadeti ebediyeyi kazanmak için verilmiştir. Kıymetli şeyler, kıymetsiz maddeleri elde etmekte kullanılmaz.

Şahane madenler ve işler ise, o yüksek duyguların ve cihazların, asıl maksat olan iman, marifet ve ahiret yolunda kullanılmasına işarettir.

Özetle; antika olan cihazlarımız hakiki ve kıymetlerini bilen ve güzelce işletebilecek bir tezhgaha sahip olan bir müşteri bulsa, yani Allah'a satılsa, kıymetleri birden bine çıkar. Basit bir madenin değerli ve maharetli bir usta elinde çok kıymet kazanması gibi. Hatta maden basit ve ucuz bile olsa, lakin sanatkâr değerli ve maharetli olsa, o basit maddeler de elmastan kıymetli olabilir. Bazı tabloların çok ucuz malzemelerden yapılıp çok pahalı satılması gibi...

Ama o cihazlar ve hissiyatlar, zavallı ve işten anlamayan kişilerin veya düşmanların eline geçse, kendi kıymetinden binler kat aşağı düşer. Evet, o antika olan tablo, işi bilmeyen vahşilerin veya garazkâr düşmanların eline düşse, kendi kıymetinden düşer, hatta o tabloyu kırar ve yakarlar.

İşte insan dahi hakiki müşterisi olan Allah'a kendini verse, dünyada en şerefli olduğu gibi ebedi saadete layık olur. Nefis ve şeytan hesabına kendisini satıp kullansa, o zaman dünyada rezil ahirette de ebedi zahmet ve şekavete düçar olur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...